در حال آماده سازی اطلاعات...

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

در مورد جاذبه های گردشگری ایران و جهان اطلاعات کامل و مصور بدست آورید.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۷۵ کیلومتری شهرستان کلات-روستای آبگرم

آب این آبشار از سرچشمه که چند کیلومتر بالاتر از خود آبشار قرار گرفته، به شکل قابل توجهی، گرم است. نه البته آنقدر گرم که در زمره چشمه‌های آب گرم محسوب شود اما احتمالا حوالی 30 تا 35 درجه گرما دارد. آبشار آبگرم و حوضچه آن به شدت برای آبتنی مناسب است
  1 

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: در مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس- روستای ارتکند

آبشار زیبا و کم نظیر ارتکند در مسیر شهرستان کلات به مشهد مقدس، در میان صخره‌های ستبر خودنمایی می‌کند. این آبشار در نزدیکی روستا و آبگرم ارتکند واقع شده است و هرساله میزبان صدها گردشگر و سنگ نورد عاشق است.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: 45 کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری - روستای آل

این دره دارای 5 آبشار بوده که به شکلی فصلی اند و در زمان بارندگی پر آب می‌باشند. آبشار دره آل از کوه‌های «هزار مسجد» سرچشمه می‌گیرد. این دره به روستایی به نام «زواندرخ» منتهی می‌شود.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: جنوب غربی کلات - فاصله ۵ کیلومتری کلات-روستای قره سو

قره سو واژه ای است ترکی و به معنی آب سیاه است و چون بستر و کف رودخانه را سنگ‌های سیاه پوشانده ، وقتی آب روی آنها حرکت می‌کند ، مسیر رودخانه سیاه دیده می‌شود .

شهر : کلات
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: ۴ کیلومتر پایین‌تر از شهر کلات به سمت روستای نفطه

اهالی کلات این سد را به نادرشاه افشار نسبت می‌دهند اما بعضی از محققین، ساختمان آن را از آثار الغ بیگ فرزند شاهرخ گورکانی می‌دانند. اما مهدی بامدادی در کتاب آثار تاریخی کلات و سرخس، بنای سد را مربوط به سلجوقیان و بالاخص سلطان سنجر سلجوقی می‌داند.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۳۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان کلات نادر و ۲۰۰ کیلومتری مشهد-

رودخانه ایدلیک نیز از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل سیستان وارد ایدلیک شده و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان میگذرد و وارد خاک کشور ترکمنستان می‌شود.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: مشهد به سمت کلات- بعد از دو راهی سد کارده - روستای گوش -روستای مارشک

این دره در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع است. منطقه پوشیده از جنگلهای ارس است و رودخانه ایدلیک از میان آن عبور می‌کند.

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: 145 كيلومتري مشهد-پنج كيلومتريجنوب غربي شهرستان كلات -

طبيعت زيبا و آب و هواي ييلاقي، وجود آبشارهاي بلند با دره‌هاي تنگ، موقعيت قره سو را ممتاز مي‌كند. وجود هشت آبشار و چشمه‌هاي خنك و نردبان‌هاي فلزي تعبيه شده براي رفتن به بالاي آبشار، از عواملي هستند كه مسافران را به طرف خود جلب مي‌كند.
  1 

شهر : کلات
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: کلات- حد فاصل روستای اندرخ و کارده

در دره کارده ، دژی دست نیافتنی در ارتفاع ۲۳۷۶ متری از سطح دریا به نام قلعه ماد پابرجا است. در متون تاریخی دوره تیموری از قلعه ماد یاد شده و تا دوره شاه عباس صفوی مورد استفاده بوده است. قلعه ماد شمال شرق روستای آل بر روی کوهی بلند و مسطح بنا شده. در این قلعه از تاسیسات نگهداری آب و مسکن سربازان نشانه هایی برجاست. در اطراف آن نیز سفالهای دوره تیموری و صفوی یافت می‌شود.

شهر : کلات
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: کلات - مسجد کبود گنبد

مسجد کبود گنبد مورد احترام و توجه اقوام مختلف در طول تاریخ شهرستان کلات نادر بوده است و به همین علت ، کاملترین هنر هنرمندان در خدمت معماری و تزئین نقوش این بنا بکار رفته‌است.این مسجد هم اکنون در مرکز شهر کلات قرار دارد .

شهر : کلات
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: کلات- سیستان

این منطقه دارای حیات وحش گوناگونی می‌باشد از جمله: پلنگ. گراز. خرس. عقاب. گرگ. خوک. و از سایر گونه‌های گیاهی این منطقه می‌توان از زرشک، انجیر وحشی، زالزالک، بادام وحشی، گز، پسته وحشی، کلاه میرحسن، درمنه، گون، چوبک، باریجه و شبدر نام برد.

شهر : کلات
نوع جاذبه : موزه
آدرس محل: جاده کلات- کاخ خورشید

غرفه‌های این موزه نمایشگر الگوهایی از نحوه زندگی، مشاغل و حرفه ها،طبیعت و مواهب آن،صنایع دستی و بومی و پوشش مردم مناطق مختلف این ناحیه است که به شیوه ای کارشناسانه با بهره گیری از فضا آرایی متناسب و با در نظر گرفتن فضای زیستی ساکنان آن طراحی شده است.

شهر : کلات
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: کلات

کاخ کلات یا کاخ خورشید در شهرستان کلات خراسان رضوی قرار دارد و مهم‌ترین یادگار نادر شاه افشار درکلات است که در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است.

شهر : کلات
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 145 کیلومتر در شمال شرقی مشهد- بر دامنه کوه هزارمسجد

«کتیبه نادری» در مدخل بند ارغونشاه واقع شده است و به دستور نادرشاه در بر دل کوه کنده شده است و ظاهرا با مرگ وی نیمه کاره می‌ماند.