در حال آماده سازی اطلاعات...

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

در مورد جاذبه های گردشگری ایران و جهان اطلاعات کامل و مصور بدست آورید.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مشهد - خیابان حرعاملی - ابتدای تقاطع شهید کریمی

آرامستان تاریخی ارامنه در سالهای بسیار دور محل دفن مسیحیانی بوده است که در شهر طوس و مشهد قدیم ساکن بوده اند.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: 12کیلومتری جنوب مشهد

آرامگاه خواجه مراد در دوازده کیلومترى جنوب شرقى مشهد، در دامنه کوه و در کنار یک چشمه واقع شده است . اصل بنا، اتاق چهارگوشه‌اى به طول چهار و نیم متر و عرض چها متر می‌باشد. اطراف بقعه اتاق‌هایى به صورت جدا از هم براى سکونت زائران فراهم شده که از ملحقات بعدى آن محسوب می‌شود.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: مشهد- جاده توس

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زاده ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشته پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای نامی ایران و سراینده شاهنامه حماسه ملی ایران است. فردوسی را بزرگ‌ترین سراینده پارسی‌گو دانسته‌اند .
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: مشهد - انتهای خیابان بهشتی - در مجاورت مجموعه فرهنگی-تفریحی کوهسنگی

میرزا ابراهیم دومین و بزرگترین واقف سادات رضوی است که در سال 1042 ق فوت کرد، وی از اجله‌ی سادات رضوی خراسان در زمان صفویه بوده و نسبت شریفش با بیست و یک واسطه به امام زاده (ابو جعفر موسی مبرقع) فرزند حضرت جواد (ع) می‌رسد.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مشهد- چهارراه شهدا- باغ نادری

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌است.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: مشهد - چهارراه شهدا - مجموعهٔ باغ نادری

کلنل محمدتقی خان پسیان از نظامیان اواخر دورهٔ قاجاریه و اولین ایرانی بود که دوره آموزش خلبانی دید ، وی از میهن پرستان جوان و پر شور ایران بود که در سال 1309 هجری شمسی در تبریز متولد شد و در سال 1324 به تهران آمد و پس از پنج سال تحصیل در مدرسه نظام به درجه سلطانی رسید و پس از آن در جنگ معروف به مصلی ، روس‌ها را شکست فاحشی دادو صیت شهرت ولیاقت او از مرزهای ایران گذشت.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مشهد- جاده توس

ارگ اولیه شهر تاریخی توس با ساخت مایه‌ای از چینه و آجر در دوره سامانی بوده و طرح کلی آن شامل بنایی مستطیل شکل منتظم و ابعاد مشخص می‌شود که در هر گوشه آن یک برج استوانه‌ای ساخته و در میان دیوارهای داخلی آن دو برج استوانه‌ای تعبیه شده‌اند و از میانه برج نیم استوانه شمالی ورودی به ارگ منتهی به درون می‌شوند. برج‌ها در بلند‌ترین نقطه ۲۰ متر هستند.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: مشهد- طرقبه

سید یاسر و سید ناصر (ع) امام زاده‌های دوقلو ، فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادران امام رضا (ع) هستند که حرم آنها دومین زیارتگاه مهم مشهد به شمار می‌رود.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: 50 کیلومتری شمال شرق مشهد در دامنه کوهی به فاصله یک کیلومتر از روستای میامی

امامزاده یحیی از فرزندان زید و نواده امام زین العابدین (ع) است ، مادرش ریطه دختر ابی هاشم عبداله بن محمد حنیفه است ، وی در سال ۱۰۷ هجری قمری متولد شد.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: ۱۲ کیلومتری جنوب غربی مشهد-بخش تبادکان

درجلوی مصلا ایوانی است مرتفع به سبک و صورتی که مردم شرق ایران دوست دارند و در انتهای ایوان نیز مجرایی دیده می‌شود. از ایوان آن جز دو قسمت اندک در طرفین چیزی باقی نمانده است اما عظمت آن همچنان آشکار است.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: مشهد- جاده خین عرب

«باغ شاهنامه» به عنوان مجموعه ای گردشگری در راستای تقویت و گسترش ادبیات کهن و فاخر ایران زمین فعالیت میکند.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : موزه
آدرس محل: مشهد - بلوار جمهوری اسلامی حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر

باغ گیاه شناسی مشهد شامل کلکسیون‌های متعددی است که یکی از کلکسیون‌های این باغ آربراتوم و سیستماتیک است که 250 گونه گیاهی در مساحت 2.5 هکتاری آن کاشته شده است.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۶ کیلومتری مشهد و در دل کوه‌های خلج

بوستان هفت حوض از جاذبه‌های طبیعی با مناظر چشم‌نواز و با وسعت پانصد و هفتاد هکتاری در در حدود هفت کیلو متری جنوب شرقی شهر مشهد واقع گردیده است. هفت حوض منطقه ای است شامل صخره‌ها و سنگ‌های صاف و صیقلی و ۷ حوضچه طبیعی زیبا و طبیعتی جذاب که این روزها سرسبزی این بوستان با گل‌های شقایق دو چندان شده است.برای رسیدن به این تفرجگاه که منطقه ملی نمونه گردشگری نیز هست فقط کافی است لوازم یک پیک نیک را مهیا و به دل کوه‌های خلج سفر کنید. نام این بوستان به دلیل حوضچه‌های طبیعی که در طی سال‌های متمادی با وجود ریزش آب از ارتفاع و نوع کانی ایجاد شده است، به هفت حوض مشهور میباشد.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: مشهد مقدس

حرم علی بن موسی الرضا، که با نام مرسوم حرم امام رضا شناخته می‌شود، دربرگیرنده آرامگاه هشتمین امام شیعیان در شهر مشهد، ایران است. این مجموعه در سال ۱۳۹۲ خورشیدی ۷۰ هکتار مساحت داشته و دارای ۲۶ رواق (بنای سرپوشیده) و ۹ صحن (فضای باز) و ۶ مدخل ورودی به نام بست است
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : موزه
آدرس محل: مشهد - ضلع شرقی خیابان امام خمینی(ره) و در سه راه دارائی

این بنا که در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد متعلق به مرحوم حاج حسین ملک متولد سال ۱۲۵۰ خورشیدی است.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: ۴ کیلومترى شمال مشهد ، انتهای خیابان خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع بنایی باشکوه در باغی وسیع و مصفا، بر کناره کشف رود و در حاشیه شمالی شهر مشهد واقع است. این مقبره دارای گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنایی چهار ایوانی است. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از کاشی‌های زیبای فیروزه‌ای و درون بنا هم مزین به نقاشی‌های طلایی رنگ است.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 6 کیلومتری شرق مشهد و با فاصله کمی از جاده مشهد به سرخس

این رباط روزگاری مسافران خسته را که از نیشابور و طوس راهی هرات بوده اند در خود جای می‌داده است. در میان عوام معروف است که این رباط را همشیره گوهرشاد، آغابیگم که معروف به ماهی بوده است ساخته و به اسم او نسبت یافته است.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: مشهد- دوازده کیلومتری شاندیز-روستای زشک

زشک در دره ای خوش آب و هوا قرار دارد که رودخانه ای در دل آن در جریان می‌باشد و چشمه سارهای متعدد آن را تغذیه می‌کنند و همین امر آن را نسبت به سایر روستاهای بالادست متمایز کرده است

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 24 کیلومتری شمال‌غربی مشهد

روستای پاژ یکی از صدها دهکده دشت توس و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است که در 15 کیلومتری شمال شهر مشهد در تقاطع جاده کارده به کلات واقع شده است.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۲۹ کیلومتری شهر مشهد

کنگ به دلیل چشم اندازهای کوهستانی زیبا و وجود چشمه‌ها و درختان گوناگون بر دامنه کوهپایه‌های آن، بسیار مورد علاقه کوهنوردان میباشد. معماری روستای کنگ شباهت بسیاری به معماری ماسوله دارد و تقریباً بام هر خانه به عنوان حیات منزل بالاتر محسوب می‌شود
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: 24 کیلومتری جنوب شرقی مشهد - روی رودخانه طرق

سد طرق علاوه بر استفاده‌های اقتصادی ، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه‌های طبیعی از نظر سیاحتی نیز دارای اهمیت میباشد .

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: 20کیلومتری شمال مشهد- جاده کلات

سد کارده در زمره گردشگاه‌های آبی مشهد است که در کیلومتر ۲۰جاده این شهر به کلات بر روی رودخانه‌ای به نام کارده واقع شده است. رودخانه و سد کارده در اطراف خود مناظر شگفت انگیز و بدیعی خلق کرده اند ، مسیر دسترسی به این منطقه گردشگاهی از انتهای خیابان خواجه‌ربیع ممکن می‌باشد.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر راه جاغرق

شهر طرقبه که امروزه یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می‌آید، از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود قرار دارد.

شهر : مشهد
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان

غار مغان برای نخستین بار در مرداد ماه سال ۱۳۲۴ش توسط یک تیم هفتاد نفری از کوهنوردان باشگاه ورزشی «نیرو و راستی» شناسایی و معرفی گردید و برای دومین بار در سال ۱۳۲۶ش یک تیم کوهنورد به داخل آن رفتند، بنابر شواهد موجود و کشف فسیل حلزونی در مسیر منتهی به آن می‌توان قدمت این پدیده را یکصد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی تخمین زد.
  1 

شهر : مشهد
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: مشهد -در مرکز مجموعه اماکن و بیوتات حرم مطهّر رضوى

مدرسه دو درب از زیباترین و اصیل‌ترین نمونه هاى معمارى عصر تیمورى است ، این اثر تاریخى توسط یکى از فرماندهان دوره تیمورى به نام امیریوسف خواجه بهادر ملقّب به غیاث الدین در دوران سلطنت میرزا شاهرخ (807 ـ 850 ق) در سال 843 ق احداث شده است، مدتى به نام بانى اولیه اش به یوسف خواجه و سپس به علت وجود دو ورودى در شرق و غرب مدرسه به دو در مشهور شده است.