در حال آماده سازی اطلاعات...

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

در مورد جاذبه های گردشگری ایران و جهان اطلاعات کامل و مصور بدست آورید.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 45 کیلومتری شیراز - مرودشت - تخت جمشید

یکی از شکفت انگیز‌ترین بخش‌های تخت جمشید که معمولآ هیچوقت دیده نمی‌شود، آبراهه‌های زیر زمینی آنست که بیش از 2 کیلومتر درازا دارند.ین آبراهه‌ها به صورت تونل‌های زیر زمینی و کانال‌های متعدد ساخته شده است و آب و فاضلاب‌های تخت جمشید را به خارج از شهر هدایت می‌کرده است.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: مرودشت - بخش درودزن-روستای حصار


شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مرودشت - 3 کیلومتری جنوب غرب تخت جمشید

این مکان در سال 1312 پروفسور ارنست هرتسفلد مورد کاوش قرار گرفت و طی عملیات حفاری خود موفق شد چهار طبقه از چهار دوره را پیدا کند.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: صد کیلومتری شمال غرب شیراز

نام پیشین این سد, سد داریوش بوده است. هخامنشیان حدود 2400 سال پیش به خاطر نیاز به آب در این منطقه برای آبیاری مزارع سدی در حوالی روستای درودزن ساختند. نگاه وسیع داریوش هخامنشی و به خدمت گرفتن مهندسی و همت ایرانیان باعث ساخت یکی از تازه‌ترین سازه‌های آبی در این محل شد.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مرودشت - 7 کیلومتری تخت جمشید-

این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آبادترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود، اما توسط اعراب تسخیر گردید و به دلیل خیزش‌های پیاپی مردم (از سال ۲۳ تا سال ۲۹ هجری) بارها فتح شد و مردم آن قتل عام شدند و پس از آن تنها ویرانه‌ای از آن برجای ماند.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 50 کیلومتری جاده شیراز -اصفهان- 3 کیلومتری تخت جمشید

نقش رجب از مهم‌ترین آثار به جای مانده از اوایل دوره شاهنشاهی ساسانیان است . مشهورترین این کنده‌کاری‌ها کتیبه شاپور یکم و کتیبه کرتیر هستند

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 2 کیلومتری جاده مرودشت به شیراز

این پل در اوایل قرن یازدهم توسط امام قلی خان، والی فارس بنا شده است. امام قلی خان فرزند الله‌وردی خان گرجی این پل را در راه شیراز به تهران احداث نمود.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 45 کیلونری شیراز مرودشت - بنای تاریخی تخت جمشید

کاخ تَچَر، کاخ تچرا، تالار آینه یا کاخ اختصاصی داریوش بزرگ به معنای خانه زمستانی از نخستین کاخ‌هایی است که بر روی صفه تخت جمشید کشف گردید. سنگ‌های این کاخ، خاکستری است به طوریکه عکس آدمی در آن می‌افتاده و به همین جهت در این اواخر آن را آینه خانه و یا تالار آینه هم می‌خواندند.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: جاده مرودشت به اصفهان - سیوند- روستای قوام آباد

کاروانسرای شاه عباسی سیوند در دوران صفویه بر کنار شهر قدیم سیوند (سیوندخرابه) بنا شد که پیش از انقلاب، قوام شیرازی رعیت‌های عشایر خود را در آن ساکن کرد و امروزه سازمان میراث فرهنگی آن را بنام کاروانسرای قوام آباد به دلیل مجاورت با روستای قوام آباد به ثبت رسانده است.

شهر : مرودشت
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: مرودشت -روستای زنگی‌آباد- نقش رستم

نام محلی این بنا، کُرنای خانه یا نقاره خانه بود و چون درون این بنا از دود سیاه شده بود، اروپائیان آن‌را مکان ویژهٔ پرستش آتش دانستند و چون زرتشتیان را به اشتباه، آتش‌پرست می‌خواندند، اینجا را هم به آن‌ها نسبت داده و آتشگاه زرتشیان نامیدند. چون شکل بنا مکعبی بود و سنگ‌های سیاهی که در زمینهٔ سفید دیوارهای آن قرار ذاده شده، یادآور حجرالاسود کعبهٔ مسلمانان بود، به کعبهٔ زرتشت معروف شد.