در حال آماده سازی اطلاعات...

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

در مورد جاذبه های گردشگری ایران و جهان اطلاعات کامل و مصور بدست آورید.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین -محلۀ راه ری

این بنا به دست دو برادر به نامهای محمدحسن خان قاجار ملقب به ساری اصلان و محمدحسین خان قاجار معروف به سردار ایروانی در سال 1227ه ق ساخته شده است. این دو، فرزندان محمدخان قاجار، بیگلربیگی ایروان بودند که در جنگهای ایران و روس زمان فتحعلیشاه از خود رشادتهای بسیار نشان داده‌اند.
  1 

شهر : قزوین
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۶ کیلومتری شرق روستای رزجرد

آبشار ورچر با ارتفاع بیش از ۳۰ متر و محصور بودن در حصاری از صخره ، یکی از زیباترین آبشارها لقب گرفته است. مردم رزجرد به گویش خود ، آبشار را " چُر " و به اطرافش " ور چُر " می‌گویند و این آبشار به همان گویش ، " ورچر " نام گذاری شده است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: قزوین، خیابان طالقانی، خیابان ملک آباد سابق، کوچه مستوفی

حمدالله، یا حمد بن تاج‌الدین ابی‌بکر بن حمد بن نصر مستوفی قزوینی، نام کامل مورخ، شاعر و نویسنده قرن هشتم است. او از خاندان مستوفیان شهر قزوین بود که مدتها متصدی حکومت آن شهر بودند. پدر حمدالله و نیز خود او با عنوان «مستوفی» در دستگاه ایلخانان خدمت می‌کردند و حمدالله خود از نزدیکان خواجه رشیدالدین فضل‌الله بود و پس از او نیز همچنان سمت خود را در کارهای دیوانی حفظ نمود.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: هفده کیلومتری شمال قزوین-روستای نیاق

ایوان نیاق صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرو رفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است . در هر یک از این فرورفتگی‌ها ، حوضی مستطیل شکل با ابعادی حدود 2×4 متر حفر شده ، عمق آنها به دلیل ریخته شدن سنگ و شن و ... در آن نامشخص است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین -خیابان مولوی

. بازار قزوین در دوران قاجار با ایجاد کاروانسراها، سراها و تیمچه‌ها توسعه خود را ادامه و با قرار گرفتن شهر قزوین در محور ارتباطی پایتخت به غرب و شمال ایران این بازار موقعیت حساس و قابل توجهی را در اقتصاد کشور پیدا کرد.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین -خیابان مولوی

بازار قزوین با ‎چهارده هکتار مساحت به سه ورودی اصلی، دو ورودی از خیابان امام خمینی (شمال) و یک ورودی از خیابان مولوی (غرب) است که بر روی محور شمال و جنوب قرار گرفته است. این ورودی‌ها هنوز هم برقرار است. هم اکنون ورودی‌های دیگری از شرق و جنوب به این بازار ایجاد شده است. گفته می‌شود بازار قزوین سابقه تاریخی هزار ساله دارد

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: 12 کیلومتری شمال قزوین

برج باراجین در 12 کیلومتری شمال قزوین اثری جالب توجه است و از آثار قرن 4 یا 5 هجری قمری می‌باشد که از مسافتی بسیار دور از میان دشت‌ها و صحراهای اطراف قزوین نیز می‌توان این برج را دید. ارتفاعات باراجین به شکلی است که از روی آن می‌توانید قزوین را زیرپای خود ببینید و این در حالی است که در سمت چپ‌تان رودخانه عریضی به نام ارنزک جاری است و کمی دورتر از آن، برج بلندی به نام باراجین خودنمایی می‌کند.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: قزوین - خیابان پیغمبریه

تاریخ ساخت بنا به دوران صفویه برمیگردد که در ادوار بعدی بازسازی و تکمیل شده و دارای تزئینات کاشیکاریها، پنجره‌های طاق نما و آینه کاری زیبایی در حرم میباشد و سردر ورودی حیاط کتیبه‌ای دارد به رنگ سفید بر روی کاشی لاجوردی متضمّن تاریخ اتمام بنا (۱۳۳۲)است، و بر سر در ورودی به مهتابی و ایوان مقابلِ بنا نیز دارای کتیبه‌ای است مشتمل بر نام پیغمبران ناشناخته مدفون در این بقعه است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: ز ابتدای آزادراه قزوین-زنجان تا دامنه‌های البرز غربی

پارک جنگلی باراجین یا پارک جنگلی فدک با مساحت ۱۵۰۰ هکتار ، در منطقه باراجین شهر قزوین واقع شده است و از مناطق نمونه گردشگری شهر قزوین و از جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌باشد و نام منطقه‌ای در شمال شهر قزوین می‌باشد که بزرگترین پارک جنگلی کشور میباشد. این منطقه از ابتدای آزادراه قزوین-زنجان شروع می‌شود و تا دامنه‌های البرز غربی امتداد می‌یابد.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : موزه
آدرس محل: قزوین -خیابان تبریز - محله آخوند

حمام بلور ، با مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰ متر مربع در یکی از محله‌های تاریخی شهر قزوین به نام محله آخوند قرار گرفته‌است. به دلیل معماری بنا و نقاشی‌های گل و طبیعت موجود در سربینه و نیز کشف سفال‌های مختلف ، نشان از ساخت این حمام در دوره صفویه دارد و از جهتی تکمیل و بازسازی و همچنین تمثال‌های انسان که مربوط به دوره قاجاری می‌شوند باعث شده حمام بلور منسوب به دورهٔ صفویه و قاجاریه در شهر قزوین گردد.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین- خیابان مولوی

گرمابه‌ی صفا متشکل است از دوسربینه و گرمخانه و اطراف حوض سربینه با سنگ‌های مرمر نفیسی فرش شده است و چهار سنگ‌آب به شکل کاسه و کشکول از سنگ مرمر بر پشت تندیس چهار شیر، که آن‌‌ها نیز از مرمر تراشیده شده‌اند، نصب گردیده است و میان سنگ‌آب‌ها یک صندلی سنگی قرار داده شده است. پوشش سربینه گنبدی‌شکل می‌باشد که بر روی هشت ستون سنگی استوار شده است (حمام زنانه به دلیل کوچک‌تر بودن از حمام مردانه ، بدون ستون سنگی می‌باشد.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : موزه
آدرس محل: قزوین - خیابان درگاهی

حمام قَجَر در سال 1057 هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی و توسط امیر گونه خان قاجار قزوینی از سرداران شاه عباس ساخته شد است. این حمام یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های شهر قزوین است و ابتدا “حمام شاهی” نام داشته است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: قزوین، خیابان امام، کوچه‌ی زرگرها

خانه بهروزی از جمله بناهای شیوه معماری خانه سازی قزوین است که با حیاط مرکزی اصلی و حیاط‌های جانبی شکل گرفته و حیاط اندرونی با تناسبات نیم کشکولی ،در دو جبهه دارای شاه نشین‌های تابستانی و زمستانی و در دو جبهه دیگر دارای ایوان‌های طاق نمایی است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین-خیابان مولوی

خانه‌های بر جای مانده قزوین جملگی مربوط به دوره قاجاریه بوده و شیوه معماری آن با تفاوت هایی همانند خانه‌های قدیمی دیگر شهرهای کهن ایران است که بنا به موقعیت جغرافیایی و مسائل فرهنگی و اجتماعی و مصالح سنتی موجود در منطقه یک یا دو طبقه ساخته شده و بیشتر این خانه‌ها شامل دو حیاط بیرونی و دیگری اندرونی بوده است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: روستای زرآباد الموت قزوین


شهر : قزوین
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: روستای زرآباد الموت قزوین

چنار خونبار درخت چنار مشهوری در روستای زرآباد الموت قزوین است. اهالی روستای زرآباد اعتقاد دارند که از این درخت هر ساله در زمان اذان صبح روز عاشورا خون، و یا مایع سرخی شبیه خون و خونابه تراوش می‌کند.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد

دریاچه اوان احتمالا ۵۰۰ سال پیش بر اثر لغزش به وجود آمده که این لغزش در حال حاضر غیر فعال است. اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگی در قدیم است. اُوان (اُو(ow)=آب + وان) به معنای وان پر از آب است.غیر از گونه‌های درختی دست‌کاشت نظیر بید،

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: قزوین-غربی بوستان ملی باراجین

دهکده طبیعت قزوین پروژهای منحصر بهفرد است که برای اجرای آن از نظر کارشناسان و متخصصان کشور در زمینه جانمایی٬ نگهداری حیوانات و پرندگان و مسائل فنی و زیبایی استفاده شده و در طراحی آن از آخرین پیشرفتهای پارکهای مشابه در جهان از جمله آفریقای جنوبی الگوبرداری شده است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: قزوین، بخش الموت

شاهرود (به معنی رود بزرگ) به طول ۱۷۵ کیلومتر که از کوه‌های تخت سلیمان (مازندران) در رشته کوه البرز جنوبی، از پیوستن دو رود الموت رود و طالقان رود ایجاد شده است. این رود با جهت شرقی- غربی از منطقه الموت استان قزوین و شهرستان طالقان استان البرز گذشته و پس از دریافت حدود 35 شاخه فرعی، در محل سد منجیل به دریاچه سد سفیدرود می‌ریزد.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: 180 کیلومتر قزوین- زنجان-روستای ماهین

جمله جاذبه‌های این روستا آبشار بلند و زیبای ماهین می‌باشد.آبشار ماهین یا دربند در استان قزوین واقع است. این آبشار در شمال روستای ماهین از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته است. آبشار ماهین معروف به آبشار دربند یکی از این شگفتی‌های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: 21 کیلومتری شهر قزوین و در مسیر جاده الموت

رزجرد ؛ نام روستایی کوهستانی و زیبا در استان قزوین است. برخی برخی نام این روستا را ( یزدگرد ) می‌دانند که به صورت معرب ( یزدجرد ) تلفظ شده ، برخی دیگر از اهالی این روستا ( به زبان تات )، ولایت خود را "زَزِی یَرد" می‌نامند و عده ای نیز رزجرد را در اصل رزگرد یا رزه گرد می‌دانند. رزجرد در 21 کیلومتری شهر قزوین و در مسیر جاده الموت واقع شده‌است و برای بازدید از قلعه الموت و دریاچه اوان ابتدا باید از این روستا گذشت.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: پانزده کیلومتری معلم کلایه و صد و ده کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین

"گازرخان" یکی از مهمترین و نزدیکترین روستاها به قلعه الموت که در رشته کوه البرز قرار گرفته و در پانزده کیلومتری معلم کلایه و صد و ده کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین واقع شده است . قلعه تاریخی حسن صباح در این روستا قرار دارد. جمعیت این روستا تقریبا هفتصد و پنجاه خانوار کی باشد که مذهب ساکنان آن شیعه و همه ساکنان آن بومی روستا بوده و به زبان تاتی صحبت می‌کنند . این روستا از شمال به کوه هودکان، شمال شرقی به قلعه حسن صباح، شمال غربی به روستای خشکچال، از غرب به تپه لیز ، ازجنوب غربی به چپان و از جنوب شرقی به گله چالی سر وگرما گلو محدود می‌شود.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین، ابتدای خیابان سپه

مجموعه باغ صفوی اثری است مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار که در زمان پایتخت بودن قزوین در عهد صفویه ساخته شده است. شاه طهماسب اول صفوی پس از خریدن اراضی زنگیاباد (محوطه سبزه میدان و باغ موزه و فضاهای میان خیابان‌های شرقی، غربی و جنوبی تا ابتدای خیابان سپه) دولتخانه صفوی جدیدرا ساخت و امرا و اشراف را دستور داد تا منازلی در دوسوی خیابان بسازند و این منطقه را جعفر آباد با لقب "باب جنت" نامید.

شهر : قزوین
نوع جاذبه : مذهبی
آدرس محل: قزوین - خیابان تهران قدیم

شاهزاده حسین، فرزند امام رضا (ع) متوفی به سال 201 هجری قمری یکی از زیارتگاه‌های مهم قزوین است که از قرن سوم مورد توجه مردم می‌باشد

شهر : قزوین
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: قزوین - خیابان سبزه میدان

این بنای زیبا در سراسر ضلع غربی حیاط بسیار وسیعی که به نام قلعه بیگی مشهور بود قرار داشت. یعنی از سمت شمال به چهلستون و اداره پست و تلگراف و در جنوب تا انتهای دیوار سالن فعلی تربیت بدنی ادامه داشت. در آغاز این ساختمان در زمان شاه تهماسب بنا گشته و یکی از قصور تابستانی شاهان صفویه بوده و برای پذیرایی میهمانان خارجی از آن استفاده می‌شده است. این مجموعه پس از فروپاشی دولت صفویه کم کم رو به ویرانی می‌گذارد و زمانی که نادرشاه افشار برای ضبط موقوفات به نفع سپاهیان مملکت به قزوین می‌آید، دستور به مرّمت آن می‌دهد و گویا مراسم سلام نیز در این تالار برگزار می‌شود و از این به بعد این عمارت به «ایوان نادری» مشهور می‌گردد.