در حال آماده سازی اطلاعات...

جاذبه های گردشگری ایران و جهان

در مورد جاذبه های گردشگری ایران و جهان اطلاعات کامل و مصور بدست آورید.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: اصفهان- خیابان ولیعصر – کوی نظام الملک – ابتدای پاچنار

خواجه نظام‌الملک طوسی (۳۹۶ شمسی - ۲۸ مهر ۴۷۱ شمسی؛ ۴۰۸ قمری - ۱۰ رمضان ۴۸۵ قمری؛ ۱۰۱۸ میلادی - ۱۴ اکتبر ۱۰۹۲ میلادی) وزیر نیرومند دو تن از شاهان دوره سلجوقیان در ایران بود. وی نیرومندترین وزیر در دودمان سلجوقی بود و سلجوقیان نیز در زمان وی به اوج نیرومندی رسیدند. او بیست و نه سال به سیاست درونی و بیرونی سلجوقی سو می‌داد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: اصفهان-خیابان صائب

یرزا محمّدعلی صائب تبریزی (زاده حدود سال ۱۰۰۰ ه.ق ، درگذشته ۱۰۸۰ هجری قمری اصفهان)، بزرگ‌ترین غزل‌سرای سده یازدهم هجری و نامدارترین شاعر زمان صفویه است.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: اصفهان-خیابان سلمان فارسی

باغ پرندگان اصفهان در دههٔ هفتاد خورشیدی به وسیلهٔ شهرداری اصفهان بر پا شد و اکنون زیر نظر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری اصفهان اداره می‌شود. مساحت باغ پرندگان ۱۷۰۰۰ متر مربع است و با سیم توری که برروی ۱۱ ستون فلزی حداکثر به بلندی ۲۲ متر قرار دارد، محصور شده است. در این باغ بیش از ۵۰۰۰ پرنده از گونه‌های مختلف وجود دارد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان - خیابان استانداری

این کاخ بطور رسمی در سال 1057 هجری قمری به منظور تشریفات و پذیرایی از پادشاهان و صاحب منصبان دولت‌های هم عصر دولت صفوی اختصاص داده شد که به موجب اشعاری که در جبهه تالار از زیر گچ خارج شده، مصراع: «مبارک‌ترین بناهای دنیا» می‌باشد که به حساب حروف ابجد سال ۱۰۵۷ هجری قمری (مصادف با ۱۰۲۶ هجری خورشیدی و ۱۶۴۷ میلادی) می‌شود، یعنی پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان، خیابان سپه، خیابان استانداری


شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان، خیابان سپه، خیابان استانداری

این تالار یکی از بناهای تاریخی اصفهان می‌باشد که در دوران صفویه محل سکونت پادشاه، و حرم سلطنتی بود و در دوران قاجار، خانه صارم‌الدوله ( فرمانده نظامیان اصفهان ) شد و سپس به انبار علوفه و اقامت‌گاه سربازان روسی تبدیل شد و روزگاری نیز به اداره صحیه و سجل احوال، اداره معارف، اداره فرهنگ و هنر، اداره آموزش و پرورش، و اداره تشریفات استانداری تغییر کاربری داد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان-خیابان شیخ بهایی

مردم اصفهان از دیرباز عقیده داشته‌اند که گُلْخَن(آتشخانه) این گرمابه را شیخ بهائی چنان ساخته که با شمعی گرم می‌شد و در زیر پاتیل گُلْخَن، فضای تهی تعبیه کرده و شمعی افروخته در میان آن گذاشته و آن فضا را بسته بود و شمع تا مدّتهای مدید همچنان می‌سوخت و آب حمام بدان وسیله گرم می‌شد. در باب سوخت این گرمخانه نظرات متفاوتی ارائه شده است که به واسطه نبود شمع گرمخانه و عدم انجام تحقیقات جامع از نظریه فراتر نرفته و قابل اثبات نبوده.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان- خیابان سلمان فارسی

سارویه یا کهن دژ یا تپه اشرف نام کتابخانه ای بوده در دژی قدیمی به همین نام در شهر جی سپاهان یا اصفهان کنونی ، در کنار پل شهرستان که در کناره شمالی زاینده رود واقع شده است.
  1 

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان- میدان انقلاب

سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان پلی است با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض است، که توسط الله‌وردی خان بر روی زاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده و محل برگزاری مراسم جشن آب‌پاشان و همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنهٔ اصفهان در دورهٔ صفویه بوده است. اندیشهٔ بنای سی و سه پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس یکم به وجود آمد و در سال ۱۰۱۱ هجری قمری، الله وردی خان سردار مشهور او مأمور اتمام ساختمان پل گردید.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان - میدان نقش جهان - بازار قنادی‌ها - ابتدای بازار مخلص - روبروی بازار مرکزی طلا

عصارخانه شاهی اصفهان با مساحت تقریبی ۵۰۰ مترمربع و زیربنای ۸۵۰ متر مربع، یکی از آثار مهم تاریخی و گردشگری اصفهان است که در بازار بزرگ اصفهان، در ابتدای بازار مخلص و در جوار بازار تفنگ سازها بنا شده است. عصارخانه یعنی همان کارخانه روغن کشی و عصارخانه شاهی در دوره صفویه بدستور شاه عباس اول بنا گردید .

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان - خیابان باغ گلدسته - پارک شهید رجائی

عمارت هشت بهشت یکی از عمارت‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و ساخته شده در دوران صفویان است که در غرب خیابان چهار باغ پایین و شرق به خیابان متاخری، از جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) واقع شده است.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : فرهنگی
آدرس محل: اصفهان-خیابان چهارباغ

مدرسه چهارباغ که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می‌شود، آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی، از سال ۱۱۱۶ تا ۱۱۲۶ هجری قمری ساخته شده است. مدرسه چهار باغ که به قول بسیاری از محققین هم مدرسه و هم مسجد بوده است، با ۸۵۰۰ متر مربع مساحت در ضلع شرقی خیابان چهارباغ قرار دارد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان-آتشگاه


شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان - میدان امام حسین(ع) - خیابان سپاه

بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد امام (شاه)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردرقیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموما جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان می‌باشند. چهار طرف میدان، چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه‌های داخل میدان به میدان مربوط می‌شوند. این بازارها در روزگار صفویه هر یک به شغلی اختصاص داشت.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان- بلوار آیینه

ل خواجو به خاطر معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پلهای زاینده رود مشهورتر است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان-خیابان سلمان فارسی

به نظر کارشناسان و نویسندگان این پل در زمان ساسانیان احداث شد و در زمان دیلمیان و سلجوقیان بازسازی و مرمت شده است. البته کتیبه یا نشانه ای که بر این این مطلب صحه بگذارد ، در پل موجود نمی‌باشد اما سبک معماری و شباهت آن با پل‌های دوره ساسانی که در بعضی نقاط پابرجاست باعث به وجود آمدن این نظریه شده است.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان-میدان مارنان

مارنان نام پلی در شهر اصفهان می‌باشد که در اصل ماربین نام داشته که خود ماربین هم دگرگون شده "مهربین" از فرهنگ اوستایی است و و چون از روی این پل می‌توان کوه آتشگاه و قریه ماربین اصفهان را دید یا بدانجا دسترسی پیدا کرد.اینکه به اطراف کوه آتشگاه ناحیه ماربین می‌گویند، به این خاطر است که از فراز این کوه، زاینده رود با پیچ و خم هایش همچون یک مار نقره ای به نظر می‌رسد

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان-میان دو پل الله‌وردی خان و پل خواجو

پل چوبی نام پلی در اصفهان می‌باشد که بر روی زاینده رود احداث شده است . این پل راه اختصاصی برای رفت و آمد کاخ هفت‌دست و کوشک آیینه خانه به شمار می‌آمده و روی این پل جوی آبی روان بوده به این مناسبت آن را پل جویی نامیدند .

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: چهل و سه کیلومتری جاده اصفهان به یزد- ورتون

آب‌گرم ورتون از دسته آب‌های کلروره بی‌کربناته و سولفاته کلسیک گرم می‌باشد. خواص درمانی استحمام در این نوع آب‌ها عبارت است از : اثر تسکین‌دهندگی برای دردهای عصبی و رماتیسمی. این آب در صورت آشامیده شدن باعث ازدیاد ترشح معده و در نتیجه سهولت کار گوارش و کبد و لوزالمعده و روده می‌شود

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: هشتاد و پنج کیلومتری غرب اصفهان در فاصله بین شهرستان تیران و نجف آباد

ین چشمه تنها جریان آب سطحی می‌باشد که در این شهرستان واقع شده است و پس از طی مسافتی حدود صد کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی تامین کننده میزانی از آب زاینده رود می‌باشد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان - غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله

کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و به عنوان یکی ازمهمترین شاهکارها ی معماری اوائل قرن یازدهم هجری مطرح است.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تاریخی
آدرس محل: اصفهان- خیابان حکیم نظامی

کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان که از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.
  2 

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : تفریحی
آدرس محل: اصفهان - از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوههای تخت رستم

این کوه به عنوان یک نشانه بزرگ شهری عمل می‌کند که از یک طرف، از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است و از طرف دیگر بهترین امکان را برای تماشای چشم انداز زیبا و رنگارنگ کل شهر اصفهان در اختیار می‌گذارد. در کمرگاه این کوه چشمه‌ای وجود دارد که خاچیک نامیده می‌شود. در دامنه کوه صفه، چشمه‌ای به نام «چشمه درویش» و دویست متر بالاتر از آن «چشمه گل زرد» قرار دارد.

شهر : اصفهان
نوع جاذبه : طبیعی
آدرس محل: اصفهان- خیابان جی- کوهپایه- هرند- قورتان- ورزنه- ۱۱۳ کیلومتر

نواع اشکال حاصل فرسایش باد را در کویر ورزنه مى‌توان دید, اشکالی مانند تپه‌هاى ماسه‌اى طولى، تپه‌هاى هلالى، هرم‌هاى ماسه‌اى و امواج روى ماسه‌ها که اصطلاحاً به آنها ریپل مارک گفته مى‌شود , چشم‌انداز ماسه‌ها از بالاى تل‌ماسه‌ها بسیار زیبا و بکر به نظر مى‌آید .
  1