در حال آماده سازی اطلاعات...
کوچه ضیایی
اردکان ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

کوچه ضیایی در بافت قدیم اردکان واقع شده است و از مسجد چرخاب دربند تا دربند ضیایی و خانه ضیایی یا سلطان امتداد دارد و دارای ساباط هایی می‌باشد. این کوچه از یادگاران دوره قاجار است و در گذشته دسته هاس عزاداری و روضه خانی در این محل جمه میشند و مراسم عزاداری انجام میدادند

 دربند ضیائی در اردکان، محله چرخاب، کوچه ضیایی واقع شده، این اثر در تاریخ بیست و چهارم اسفند ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و سه با شمارهٔ ثبت یازده هزار و ششصد و بیست و دو به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کوجه اکنون بین خیابان آیت الله خامنه ای و شهید مصطفی خمینی و نزدیک حسینیه چرخاب می‌باشد و سه راه دارد یک راه به دروازه سیف یا میدان بسیج و راهی دیگر به دروازه علی بیک می‌رسد. کوچه ضیایی به دلیل شهرت سلطان یا ضیایی مشهور می‌باشد. این محل اکنون به طرح پردیس تبدیل شده است.

طرح پردیسان واقع در محله چرخاب کوچه ضیائی می‌باشد که شامل خانه‌های انصاری، ضیائی، مجد العلمآء (سروری) و خانه سنائی به وسعتی حدود چهار هزار متر مربع با کاربری هتل ورستوران توریستی می‌باشد.

 خانه انصاری با عرصه ای به مساحت هزار و صد و هشتاد متر مربع و اعیان به مساحت هشتصد و پنجاه و سه متر مربع با کاربری محل اقامتی هتل توریستی، خانه ضیایی با عرصه ای به مساحت هفتصد و پنجاه و یک متر مربع و اعیان به مساحت ششصد و سی متر مربع با کاربری آشپزخانه و رستوران ( محل پذیرائی )، خانه سروری (مجدالعلماء) با عرصه ای به مساحت نهصد و هفتاد و یک متر مربع و اعیان به مساحت ششصد و هفتاد و یک متر مربع با کاربری اداری و محل پذیرش میهمانان و گردشگران مورد استفاده قرار گرفته و خانه سنائی با عرصه ای به مساحت نهصد و شصت و پنج متر مربع و اعیان هفتصد متر مربع با کاربری مرکز ارائه خدمات و پشتیبانی هتل در نظر گرفته شده است. مجموعا این چهار خانه تاریخی ثبت شده، به عنوان هتل رستوران و محل اقامت گردشگر با نام مجموعه پردیس اردکان از زیرمجموعه‌های طرح پردیسان کشور می‌باشد.

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس اردکان، محله چرخاب، کوچه ضیایی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کوچه ضیایی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه