در حال آماده سازی اطلاعات...
کوه قالقیران
ایلام ، ایلام، ایران

امتیاز دهید :   2    

کوه قلاقیران را به لحاظ جلوه‌ای طبیعی باید در زمره یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور به شمار آورد.
به لحاظ مردم‌شناسی کوه قلاقیران در ایلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به نوعی در ادبیات شفاهی نماد شهر ایلام به شمار می‌آید این کوه نماد طبیعی این استان است.کوه قلاقیران که به قولی معماران طرح اولیه میدان آزادی در تهران را از آن گرفته اند.
درگذشته یکی از تفریحگاه‌های مردم ایلام و شهرهای اطراف بوده است.هر کس که برای اولین بار قلاقیران را میبیند تصور میکند ساخته دست و مصنوعی است که در اشتباه است و کاملا طبیعی است.
قلاقیران به زبان محلی به معنی صدای کلاغ میباشد. محوطه باستانی اطراف کوه قلاقیران مربوط به دوره ساسانیان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ایلام ،منطقه ششدار،دامنه جنوبی کوه قلاقیران واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره‌ی ثبت ۸۴۳۵ به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسید.
اعلام این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری و تخصیص اعتبارات و احداث امکانات رفاهی و گردشگری در کنار این قله زیبا بی شک باعث توسعه گردشگری در استان ایلام، ایجاد شغل، شناخت بیشتر استان و حل بخشی از مشکلات استان خواهد شد ضمن آنکه بی شک آغاز حرکتی نوین برای توسعه استان خواهد بود.
مسیر دسترسی از شهرستان ایوان غرب به سمت ایلام که حرکت کنی زاگرس یک سر ادامه دارد، آنقدر که چمشت همه جا را کوه می‌بیند، اما در همین مسیر قله ای است که تو را به یاد میدان آزادی می‌اندازد .

 

 


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس ایلام - جاده شهرک صنعتی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کوه قالقیران
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه