در حال آماده سازی اطلاعات...
میدان امام (نقش جهان)
اصفهان ، اصفهان، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

پیش از آن که شهر اصفهان به پایتختی ایران صفوی برگزیده شود در این میدان باغی گسترده وجود داشته است بنام نقش جهان. در کتاب تاریخ عالم آرای عباسی ، ذکری از میدان نقش جهان آمده است. به هر حال پیش از احداث میدان به شکل فعلی ، حداقل بخشی از باغ نقش جهان به نام میدان معروف بوده است ولی به هرحال در سال ۱۰۰۴ قمری ، جایگاهی به نام میدان نقش جهان در بخشی از باغ وجود داشته است.

میدان مستطیل شکل نقش جهان به دستور شاه عباس اول صفوی ، قبل از اینکه شهر اصفهان به پایتختی انتخاب شود ، در قرن یازدهم هجری قمری(1021 هجری قمری) به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان با قی مانده بود ساخته شد . این میدان در شرق گردشگاه چهارباغ، با طول تقریبی 507 متر و عرض 158 متر در چهار گوشه خود ، چهار اثر تاریخی را در خود جای داده ا ست که بزرگترین و با شکوهترین شاهکارهای هنری دوران صفویه می‌باشند. نامهای دیگر این میدان شاه و امام می‌باشند. در دوره شاه عباس و جانشینان او محل بازی چوگان ، رژهٔ ارتش ، چراغانی ، و محل نمایشهای گوناگون بوده‌است. یکی از اولین مراسم رسمی که در این میدان برگزار شده است ، بازگشت پیروزمندانه امام قلی خان از فتح جزیره هرمز به پایتخت (اصفهان) بوده است.

بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد امام (شاه)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردرقیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموما جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان می‌باشند. چهار طرف میدان، چهار بازار قرار گرفته که به وسیله مغازه‌های داخل میدان به میدان مربوط می‌شوند. این بازارها در روزگار صفویه هر یک به شغلی اختصاص داشت.

بیشتر سیاحان و جهانگردانی که از اصفهان مطلب نوشته اند بر شکوه و عظمت میدان نقش جهان تأکید کرده و از حضور سفرا و نمایندگان خارجی و سایر اتباع کشورهای دیگر در این میدان خاطراتی را ذکر کرده اند.

به نوشته برخی از این سفر نامه ها، بسیاری از مذاکرات تاریخی که بین دولتمردان ایران و فرستادگان خارجی انجام می‌شد در همین میدان صورت می‌گرفت. مقدمات احداث موزه بزرگ اسلامی در طبقه فوقانی میدان انجام شده و به زودی میدان بزرگ و با عظمت امام محلی برای نمایش و ارائه آثار اسلامی خواهد بود.

 

میدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزء نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو با عنوان «میدان امام» نیز به ثبت جهانی رسید.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس اصفهان - میدان امام حسین(ع) - خیابان سپاه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه میدان امام (نقش جهان)
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه