در حال آماده سازی اطلاعات...
موزه و عمارت کلبادی
ساری ، مازندران، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

موزه و عمارت کلبادی

عمارت کلبادی ، عمارتی زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت خیابان انقلاب در محله آب انبار نو می‌باشد که به عنوان اداره کل میراث فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به موزه تبدیل شده و جلوه ای دیدنی به خود گرفته است .

این عمارت حدودا دویست سال قدمت دارد . ویژگی‌های اجزای معماری آن نظیر اتاق‌‌ها، حجره‌ها، شاه نشین، حمام اصطبل، حیاط و هنر بکار‌رفته بر روی پنجره‌ها و ارسی‌ها و تزئین آنها با شیشه رنگی در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد .

این ساختمان به دستور سردار جلیل از فرماندهان ارتش آن زمان ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه شهرت یافت . امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید .

منوچهرخان کلبادی که بعدها ازمالکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال هزار و سیصد و شصت و دو دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

سبک معماری این عمارت از تکایای دوره‌ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی را شامل می‌شود . بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاق‌های دو طرفه می‌باشد .

 

شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاق‌های این عمارت به شمار می‌آید و جای جای آن یادآور شیوه‌های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است. مصالح ساختمانی این ساختمان شامل چوب و آجر و بام آن بصورت شیروانی و سفال پوش می‌باشد.


مشخصات
نوع جاذبه موزه
آدرس مازندران-ساری-میدان ساعت-خیابان 18 دی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه موزه و عمارت کلبادی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه