در حال آماده سازی اطلاعات...
غار اشکفت یزدان
اردکان ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

غار اشگف یزدان یکی از مکانهای زیارتی زرتشتیان است و  در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی بنام شگفت قرار گرفته است.  در قرن نهم هجری و در اوایل ورود مسلمانان به ایران، به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن، برای اینکه زرتشتیان آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند.

راه ورودی غار شگفت یزدان بسیار دشوار است، اما خود غار محوطه‌ی وسیعی دارد، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند، حوض‌های دست سازی است که البته یکی از آنها ویران شده است.

این غار از سه حوضچه تشکیل شده که آبهایی که از سقف میچکیده در آنها جمع میشده است ولی متاسفانه الان افرادی نادان در پی یافتن گنج آنها را مورد حفاری قرار داده اند. همین طور که در غار پیش می‌روید احتمالا با چندین حوض کوچک و بزرگ و آثاری از ساختمان رو به رو می‌شوید که نشان دهنده کارکرد سکونتی و عبادتی این غار در گذشته بوده است. خاکسترهای موجود در غار هم از آتش افروزی‌های زرتشتیان در این غار حکایت می‌کند. در این غار یکی از نمادهای دین زرتشت حفظ شده است که نمادی همچون نور، پرستش سوی زرتشتیان است و زرتشتیان برای نیایش خداوند یکتا رو به سوی آن می‌ایستند. چاه شهریار که در نزدیکی این غار قرار گرفته تنها محلی است که در این اطراف که می‌توان آب یافت.


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی
آدرس 70 کیلومتری اردکان

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه غار اشکفت یزدان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه