در حال آماده سازی اطلاعات...
دریاچه شورابیل
اردبیل ، اردبیل، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

یکی از جاذبه‌های طبیعی اردبیل دریاچه شورابیل می‌باشد که نتایج مطالعات زمین‌شناختى نشان مى‌دهد که قدمت این دریاچه قدیمى‌تر از دریاچه ارومیه است. دریاچهٔ شورابیل در اردبیل و در مسیر دانشگاه محقق اردبیلی قراردارد.

آب آن در گذشته شور و حتى براى مصارف کشاورزى نیز غیرقابل استفاده بود ولی امروزه بااحداث بند انحرافی و کانال آب از رودخانه بالخلو ضمن ذخیره ده میلیون متر مکعب آب کشاورزی و صنعتی در آن، سد خاکی قوری چای را نیز تغذیه میکند و با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته‌اند، به‌طوری که نوعی ماهی قزل آلا بنام رنگین کمانی در آن پرورش داده می‌شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است.

تا پیش از افزوده‌شدن آب شیرین به این دریاچه، ساکنان منطقه و به ویژه کسانی که از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می‌بردند، از گل دریاچه به پوست خود می‌مالیدند و از گل آن به شهرهای دیگر نیز می‌بردند تا مصرف کنند؛ اما از زمانی که آب شیرین به آب دریاچه اضافه شده دیگر خاصیت درمانی خود را از دست داده‌است.

پرندگان بومی و غیر بومی این منطقه کم نیستند و از جمله آنها می‌توان پرندگانی از این دست را نام برد: پلیکان‌های خاکستری ، اردک تاجدار ، اردک چشم طلایی ، غاز خاکستری ،غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و... از پرندگان مهاجر و دراج ، قرقاول ، مرغابی ، خوتکا ، حواسیل ، چنگر، آنگوت و...از جمله پرندگان بومی هستند که در این دریاچه زیبا زیست می‌کنند .

کناره‌هاى دریاچهٔ شورابیل از جمله مراکز عمده جذب جهانگرد درون شهرى در سال‌هاى گذشته بوده است. این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، تعدادی هتل‌، یک شهر بازی، و رستورانی در وسط دریاچه اشاره‌کرد.

 

به تازگی طرحی باری استقرار کشتی تفریحی در این دریاچه مطرح شده است و طرح هایی برای توسعه این طبیعت زیبا در دست اجرا می‌باشد.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس اردبیل و در مسیر دانشگاه محقق اردبیلی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه دریاچه شورابیل
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه