در حال آماده سازی اطلاعات...
گورستان شغاب
بوشهر ، بوشهر، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

گورستان شغاب، قبرستانی تاریخی است که در بخش مرکزی بوشهر واقع شده است.  ویکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«گورستان شغاب بوشهر» که در جنوب شهر بوشهر قرار دارد به تازگی توسط اداره میراث فرهنگی کشف شده‌است.

اسکلت اموات در این قبرستان، در داخل خمره‌های بزرگ و کوچک نخودی رنگ مدفون شده‌اند که روی برخی از خمره‌ها نوشته‌ای نیز نقش بسته‌است. سایر اشیاء کشف شده در این قبرستان که در خمره‌های بزرگ و کوچک قیراندود قرار گرفته‌اند شامل تابوت‌های سنگی مکعب شکل و مهره‌های عتیق تزیینی است. این قبرستان به عیلامی‌ها تعلق دارد.

گورستان شغاب مربوط به اواخر دوره‌ی اشکانی و دوره‌ی ساسانی است . در این گورستان  که یک گورستان زرتشتی است براساس  احکام دین زرتشت‌، اجساد را داخل صخره‌های سنگی، خمره‌، تابوت‌های سنگی یا سفالی قرار می‌دادند تا از آلوده شدن خاک جلوگیری شود.

پس از گذشت زمان و با متلاشی شدن اجساد، استخوان‌ها را همراه با آنچه همراه اجساد دفن شده بود، داخل استودانی می‌گذاشتند تا به این ترتیب، فضا برای دفن دیگر مردگان باز شود و گورستان بزرگ‌تر نشود.

این محوطه، اطلاعات زیادی از دین زرتشت در اختیار قرار دهد از سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

پس از انجام مطالعات در محوطه‌ی « گورستان شغاب» بوشهر‌، بحث حفاظت از آن مطرح شد. در این راستا مستندسازی کاملی انجام شده است که نیاز تحقیقات بعدی را رفع می­ کند.

البته با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی شهرستان بوشهر و نبود جریان آب دائمی که به مکان گورستان شغاب کشیده شود، به این اصل می‌رسیم که این واژه باید معنی دیگری به‌جز استنباط سطحی «شغ ـ آب» داشته باشد.

ارتباط کلمه‌ی شغاب با «شغا» به معنی جعبه‌ی تیردان و تیرکش شاید آن چیزی باشد که بتواند مورد توجه قرار گیرد، زیرا با اشکانی دانستن گورستان شغاب، این نام با بهترین خصلت جنگاوران پارتی که همانا تیراندازی آن‌ها بود، پیوند پیدا می‌کند. در این صورت، این کلمه قدمت خود را در شناسنامه‌ی تاریخی‌اش که به پیش از میلاد می‌رسد، خواهد یافت.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه گورستان شغاب
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه