در حال آماده سازی اطلاعات...
کلیسای پدر استفان بلغاری
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

کلیسای پدر استفان بلغاری، تاریخچه نسبتا پرباری دارد. تاریخچه این کلیسا به جمعیت های اولیه مسیحی در منطقه بلغارستان برمی گردد. مسیحیت در قرن یکم، توسط پائول وارد بلغارستان و بالکان شد. در پایان قرن چهارم، این مذهب به غالب ترین مذهب آن منطقه و بخش های اطراف آن تبدیل شد. از این رو در آغاز حکومت عثمانی، آثار برجای مانده از مذهب مسیحیت، قدرت بیشتری یافتند و باعث شکل گیری یک جنبش ناسیونالیستی قومی در حکومت عثمانی شدند.

جنبش ناسیونالیستی قومی در سال 1871 منجر به ساخت کلیسای  استفان بلغاری شد. هدف اصلی این کلیسا، آسیب نرسیدن به جوامع مسیحی متفاوت موجود در فرمانروایی عثمانی بود. ساخت این کلیسا توسط فرمانروای عثمانی سلطان عبدالعزیز آغاز شد. او می خواست جامعه مسیحیت این حکومت، متحد باشند و از اسقف بزرگ اورتدوکس یونان تبعیت نکنند. در آغاز، این کلیسا یک خانه چوبی معمولی بود. ناسیونالیست های بلغاری از این خانه به عنوان کلیسا و برای گردهمایی و بحث در مورد مسائل مختلف، استفاده می کردند.

کلیسای  چوبی پس از یک آتش سوزی، آسیب دید و پس از این آتش سوزی به یک کلیسای  آهنی تبدیل شد که امروزه هنوز هم وجود دارد. در آن زمان آهن را که باعث استحکام بیشتر بنا می شد، ترجیح می دادند. آهن مورد استفاده در ساخت و ساز را، از طریق کشتی از وین وارد می کردند. به علاوه معماری این کلیسا بیشتر به سبک اروپایی بوده است تا عثمانی یا استانبولی. این کلیسا سه گنبد متقاطع دارد و به صورت کلیسای با سالن طویل ساخته شده است. در قسمت بالای هشتی ورودی کلیسا، شش زنگ نصب شده است.

این کلیسا تحت کنترل جامعه بلغاری منطقه است و مخصوصا برای جمعیت بلغاری قرن نوزدهم ساخته شد تا بتوانند در کلیساهای خود و نه کلیساهای اورتدوکس به عبادت بپردازند. به علت شرایط منطقه ای، استفاده از آهن در ساخت این کلیسا ترجیح داده شد. از آنجا که این منطقه به ساحل گولدن هورن نزدیک است، به آسانی می توانستند ماده اولیه مورد نیاز برای  ساخت و ساز را انتخاب کنند. این کلیسا، توسط معمار معروف عثمانی طراحی شد و از آنجا که اولین بنایی است که کاملا از آهن ساخته شده است از جمله مشهورترین جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

این کلیسا برای بسیاری از توریست ها حائز اهمیت است، زیرا نشان دهنده مجادلات مسیحیان بلغاری و جنبش های آن هاست. علاوه بر این، نمای داخلی کلیسا بسیار رنگارنگ و زیباتر از نمای خارجی آن است. نمای خارجی کلیسا به علت ساخته شدن از آهن، فرسوده به نظر می رسد. با گذشت زمان، نمای خارجی کلیسا به علت خوردگی یا زنگ زدن آهن، رو به زوال می گذارد. این بنا به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد چراکه آخرین یادگار باقیمانده از کلیساهای آن دوره است. این کلیسا نشان دهنده فرهنگ ناهمگون حکومت عثمانی و برخورد حکام آن با مردم مذاهب مختلف است. این کلیسا از آن جا که یکی از قدیمی ترین کلیساهاست و تاریخچه ای غنی دارد، بلند مرتبه ترین کلیسای  بلغاری است. علاوه بر این اسقف های دیگر کلیساها، اهمیت این کلیسا را در برابر سایر کلیساهای جهان متذکر شده اند. هر ساله رویدادهای متعددی توسط جامعه مسیحیان منطقه در این کلیسا، برگزار می شود.

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کلیسای پدر استفان بلغاری
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه