در حال آماده سازی اطلاعات...
کاروانسرای نیگنان
بشرویه ، خراسان جنوبی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

کاروانسرای نیگنان از آثار تاریخی روستای نیگنان میباشد ، قدمت آن طبق کتیبه سردر ورودی این کاروانسرا به دوره قاجاریه برمی­‌گردد.

این کاروانسرا که به صورت بنای مستطیل شکلی بنا شده دارای تختگاه‌های و ایوان هایی در طرفین درب ورودی در نمای بیرونی کاروانسرا است.

درب وردوی که در وسط ضلع شرقی قرار گرفته است، دربی بزرگ، چوبی و دولته است که با میخ‌های زیبای قدیمی تزیین شده است و کتیبه سنگی در بالای درب خودنمایی می‌کند که بر روی آن تاریخ ساخت بنا(‌1314 ه.ق‌) و نام معمار بنا ( استاد محمد معمار ولد مراد استاد باقر یزدی ) ذکر شده است.

پس از ورود به کاروانسرا در دو طرف آن تختگاه‌هایی مشاهده می‌­شود، همچنان که گذر می­‌کنی تختگاه­‌های بزرگ و بلندتری در طرفین به چشم می‌­خورد که محل نشیمن "کاروانسالار " بوده است.

بر روی هر یک از این تختگاه­‌ها اتاقی سرپوشیده با چند طاقچه قرار گرفته و طرف دیگر راه پل‌ه­ای به سمت پشت بام کاروانسرا هدایت می­‌شود که احتمالاً برای باخبر شدن از ورود لحظه به لحظه مسافرین تازه وارد استفاده می‌­شده است.

آنچه که بر شکوه و جلال این بنای زیبا می‌افزاید، آجر‌چینی­‌های سقف گنبدی شکل است که در نوع خود شاهکاری بی­‌نظیر است.

زیباترین و چشم‌اندازترین بخش کاروانسرا، آجرچینی زیرگنبد موجود بر بالای هشتی ورودی آن است که با رنگ‌های قرمز و خاگستری تزیین شده و زیبایی­‌های معمارانه این بنا چشمان همه را خیره می­‌کند.

نظیر این گره‌چینی در ایوان­‌های وسطی اضلاع شمال غربی و جنوب شرقی حیاط نیز به چشم می­‌خورد.

کاروانسرا‌ی نیگنان از نوع کاروانسراهای دو ایوانه است. یکی از این ایوان‌­ها محل پذیرایی از مسافرانی است که سرشناس و دارای شهرت بوده‌­اند‌.

ناودان­‌های سنگی از دیگر قسمت­‌های زیبا در کاروانسرا‌ست که برای هدایت آب باران به خارج بام که در قسمت اضلاع بیرونی شمالی‌، جنوبی و غربی تعبیه شده است.

در ضلع شرقی حیاط و در هر یک از طرفین ایوان وردوی دو ایوان کوچکتر قرار دارند.

در ضلع شمال شرقی و ضلع جنوبی غربی کاروانسرا نیز به صورت قرینه یک ایوان بزگتر در وسط و سه ایوان در هر یک از طرفین قرار دارد ، این وضعیت در ضلع غربی نیز تکرار شده است.

اره بند یا به زبان امروزی اصطبل، در چهار گوشه کاروانسرا به صورت فضای سرپوشیده­ای تعبیه شده که محل بستن اسب‌­ها بوده است.

از نکات جالب این باره بند نوع آجرچینی گنبد کروی شکل آن است که با اشکال مربع و لوزی پوشیده شده و در انتهای به یک نور‌گیر مربع شکل خاتمه می­‌یابد‌. در این باره بندها یا همان اصطبل، تختگاهی با چهار ستون مجزا در وسط و هشت تختگاه دیگر در طرفین است.

 

این بنا در سال 1386 به شماره 20563 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس خراسان جنوبی - بشرویه-نیگنان

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کاروانسرای نیگنان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه