در حال آماده سازی اطلاعات...
کاروانسرای رشتی عقدا
اردکان ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

رباط رشتی عقدا ( حاجی ابوالقاسم رشتی عقدا ) یک رباط یا کاروانسرای بزرگ و خوش نقشه است که در عهد قاجار از آجر در وسط شهرعقدا بنا شده و از آثاری است که شبیه به کاروانسراهای شاه عباسی است. واقف و بانی کاروانسرا حاج ابوالقاسم رشتی ذکر شده است که از تجار مشهور عصر خود بوده و به جز یزد در مناطق دیگر هم شهرت دارد.

"حاجی ابوالقاسم تاجر رشتی" (حدود سال 1255 هـ. ق) این کاروانسرا را در سال 1262 هـ. ق بنا کرد.

این کاروانسرا با آب انباری که در برابرش ساخته شده مجموعه‌ی زیبایی را تشکیل می‌دهد که بدون شک کار معمارانی است که از دسته‌ی کاروان سراهای نوع زواره الهام گرفته اند. این مجموعه در شهرستان اردکان و در مدخل ورودی آبادی "عقدا" قرار دارد، طرح کلی بنا از نوع کلی کاروانسراهای عهد صفوی است.

بنای این کاروانسرا از آجر و دارای بادگیری دو طبقه است. در هر بدنه این بنا، هفت صفه به قرینه ساخته شده که صفه میانی بزرگ‌تر و شاه نشین آن محسوب می‌شود. صفه‌های دیگر هر یک به اتاقی راه دارد و در پشت اتاق ها، راهروهای اصطبل قرار گرفته است.

در چهار گوشه بنا، چهار مدخل به قرینه ساخته شده است. رو به روی کاروانسرا در آن طرف جاده، آب انبار قرار دارد که ساختمان آن آجری است و بر سر در ورودی آن، دو صفه جهت استراحت عابرین ساخته شده است.

بادگیر آجری زیبا و دو طبقه این رباط از شاخصه‌های برجسته معماری این اثر است.

این بنا به شماره 2298 به تاریخ 09/01/1387در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس عقدا

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کاروانسرای رشتی عقدا
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه