در حال آماده سازی اطلاعات...
کاخ توپکاپی
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   1    

کاخ توپکاپی یکی از بزرگترین و محبوب ترین مراکز توریستی و گردشگری استانبول است. این بنا در میانه قرن 15 تا 19 میلادی به دستور سلطان محمد دوم در بالای یک تپه در شبه جزیره ای کوچک ساخته شده است. شما با بازدید از این کاخ گویی به تاریخ سفر کرده اید چرا که  چنین کاخی با باغ های بسیار زیبا و باشکوه در گذشته محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است.

در ضلع راست این کاخ ؛ درختان سرو را کاشته اند و مطبخ های کاخ در همین سمت طراحی شده اند. در ضلع چپ ، حرمسرای شاهانه که محل سکونت همسران و فرزندان سلاطین بوده است مستقر یافته و در نهایت سومین بخش از کاخ شامل سالن های اجتماعات، کتابخانه سلطان احمدسوم، نمایشگاهی از جواهرات و لوازم شخصی سلاطین و خاندان ایشان و نیزمجموعه هایی از دست نوشته ها و آثار تاریخی پذیرای گردشگران می باشد.

از آثار تاریخی جهان اسلام که در این کاخ موزه به نمایش درآمده اند می توان به  آثار ادبی و هنری ایران ، البسه پیامبر اسلام ؛ حضرت محمد(ص) و حضرت فاطمه (س) ، زیرانداز و فرش حضرت فاطمه (س) ، لباس خونین حسین بن علی (ع) سومین امام شیعیان و نوه ی پیامبر اسلام ، شمشیرهای امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) اولین امام شیعیان ، اشیای تاریخی و کهن مربوط به دوره عثمانی اشاره کرد.

این کاخ در میانه قرون وسطی و دوره معاصر به لحاظ معماری برگرفته از قصرهای رومی و بیزانسی و معماری اسلامی می باشد. این کاخ موزه جزو برترین موزه های جهان اسلام بوده و بیش از 86 هزار شی ارزشمند و گرانبها مورد نگهداری و آرشیو قرار گرفته است و همچنین به جهت ارزش تاریخی بنا و ملک قابل شمارش نمی باشد.

از دیگر مزیتهای این موزه ، کیفیت آثار آن بوده که مخصوصا از اشیای قدیمی جهان اسلام همانند البسه و اشیای پیامبراسلام، امامان تشیع و عمر و ابوبکر با حفاظت و حساسیت بسیار زیاد نگهداری می شود.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه کاخ توپکاپی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه