در حال آماده سازی اطلاعات...
موزه باستان شناسی استانبول
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

تلاش های بسیاری در قرن نوزدهم میلادی برای مدرن سازی امپراطوری عثمانی صورت گرفت. آشنایی برخی افراد کلیدی با ساز و کار سیاسی عثمانی ها زمینه ساز پیشنهاد ساخت یک موزه شاهنشاهی شد. وزارت آموزش و پرورش در سال 1869 میلادی اقدام به ساخت چنین موزه ای نمود. اما ایده ساخت موزه با استعفای مدیر تازه منصوب شده این دستگاه، برای مدتی کنار گذاشته شد. از طرفی عملیات ساخت این پروژه با محدودیت های فراوانی از نظر مالی نیز روبرو گشت. در سال 1872 میلادی، احمد وفیک پاشا تیم مدیریتی جدیدی برای ساخت موزه درنظر گرفت و برای این منظور یک گروه آلمانی را استخدام نمود. وی شایستگی خود را در جمع آوری وسایل و  تجهیزات لازم برای ساخت چنین موزه ای به اثبات رساند.

موزه های باستان شناسی استانبول -Istanbul Archeological Museums- متشکل از گروهی شامل سه موزه باستان شناسی می باشد که در منطقه استانبول واقع شده اند. این موزه ها نزدیک به قصر توپکاپی و باغ گلخانه قرار دارند. این سه موزه عبارتند از:

 

موزه باستان شناسی (ساختمان اصلی)

موزه هنرهای اسلامی و ترکی

موزه شرق باستان

در این سه موزه مجموعاً بیش از یک میلیون قطعه شیء باارزش نگهداری شده و این موزه ها تقریباً تمام تمدن ها و دوره های تاریخ جهان را به معرض نمایش می گذارند.

موقعیت مکانی موزه های باستان شناسی استانبول واقع در باغ های بیرونی قصر توپکاپی می باشد. نخستین موزه از این مجموعه در سال 1981 میلادی به عنوان یک موزه شاهنشاهی تأسیس شد. این موزه، نخستین موزه از نوع خود بود که به هنر ترکیه اختصاص داشت. اولین مؤسس و سرپرست این موزه، عثمان حمدی بِی نام داشت. از آنجاییکه اشیای فرهنگی و تاریخی بسیاری در قسمت های مختلف امپراطوری عثمانی نگه داشته می شد، به همین دلیل فرمانداران شهرهای مختلف وادار شدند تا آثار مکشوفه در منطقه خود را به پایتخت ارسال نمایند. این امر سبب شد تا موزه باستان شناسی استانبول موفق به جمع آوری حجم وسیعی از آثار مختلف شود. در یکصدمین سالگرد تأسیس این موزه در سال 1991 میلادی، جایزه شورای موزه های اروپا به موزه باستان شناسی استانبول تعلق گرفت. دلیل اعطای این جایزه، نوسازی انجام شده در ساختمان اصلی و سالن طبقه زیرین ساختمان بود که نمایی تازه و جدید را بوجود آورده بود.

ساخت موزه باستان شناسی در سال 1811 میلادی توسط عثمان حمدی بی آغاز شد. این بنا در سال 1908 میلادی شکلی به سبک یونانی جدید پیدا کرد. معماری که ساختمان اصلی موزه باستان شناسی را طراحی کرد، طراحی هتل پرا پالاس در استانبول را نیز برعهده داشت. الهام بخش نمای این ساختمان، تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر بوده که هر دو از برجسته ترین آثاری هستند که دورن موزه نگهداری می شوند. همچنین این آثار به دلیل سبک نئو کلاسیک شان از شهرت بسیاری برخوردارند.

 


مشخصات
نوع جاذبه موزه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه موزه باستان شناسی استانبول
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه