در حال آماده سازی اطلاعات...
موزه کاشی و موزائیک
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

استانبول بهترین مکان بویژه برای دوستداران تاریخ و معماری می باشد. موزه موزاییک -Mosaics Museum- قصر بزرگ حاوی مجموعه ای بسیار زیبا و نفیس از موزاییک ها و کاشی کاری های مختلف است. همچنین موزاییک هایی متعلق به قرن ششم میلادی و موزاییک های مربوط به قصر بزرگ قسطنطنیه نیز در این موزه نگهداری می شوند.

گردشگران پس از خروج از موزه موزاییک، وارد بازار آراستا می شوند و در سمت شرق خود براحتی می توانند مسجد معروف کبود را ببینند. اگر به سمت راست چرخیده و به سوی جنوب در طول بازار قدم بزنید، به ایاصوفیه خواهید رسید. این مسجد در سال 530 پس از میلاد توسط ژوستینین به عنوان کلیسا ساخته شد.

حیاط موزاییک شده قصر بزرگ قسطنطنیه به دنبال حفاری های وسیع انجام شده در بازار آراستا در فاصله سال های 1938-19235 و 1954-1951 میلادی که توسط باستان شناسان ترک صورت گرفتند، کشف شد. آنها با استفاده از این حفاری ها موفق به کشف حیاطی به سبک پری استایل و به مساحت 1872 مترمربع شدند. تمام مساحت این حیاط توسط موزاییک های مختلفی تزئین شده بود. منطقه کشف شده، قسمت جنوب شرقی قصر بزرگ را تشکیل می داد. موزاییک های این کاخ معروف توسط آکادمی علوم اتریش نیز مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. بررسی های باستان شناسی بیشتری نیز در فاصله سال های 1997-1983 میلادی با همکاری اداره کل موزه های ترکیه به انجام رسید.

موزه موزاییک در پشت مسجد معروف کبود در استانبول واقع شده است. وجود تصاویر هنرمندانه و زنده ای از صحنه های شکار و تصاویر مربوط به حیوانات خیالی در این موزه، بر زیبایی و جذابیت آن افزوده اند. همچنین بخش های باقی مانده ای از حیاط بزرگ کاخ آئولا نیز در این موزه به چشم می خورد. این کاخ توسط کنستانتین کبیر ساخته شده بود.

بیشتر قسمت های این ناحیه که بخشی از قصر محسوب می شوند در شرق میدان اسب دوانی قرار دارند. این قصر تا دیوارهای شهر در کنار دریای مرمره نیز امتداد یافته است. واقعیت غم انگیز این است که بخش اعظمی از قصر در سال 1532 میلادی به دست شورشیان نیکا نابود گردید. در زمان حکمرانی ژوستینین، عملیات بازسازی قصر انجام شد. موزاییک هایی که امروزه دیده می شود، متعلق به قرن ششم میلادی و مربوط به زمان امپراطوری ژوستینین می باشند.

این یک واقعیت است که موزاییک های موجود در موزه موزاییک به زیبایی، شکوه و رنگارنگی موزاییک های مسجد ایاصوفیه نمی باشند. دلیل این امر آن است که چون موزاییک های موجود در موزه بخشی از تزئینات کف حیاط قصر بوده اند لاجرم در معرض عوامل بیرونی و آب و هوایی قرار داشته اند. از طرفی این موزاییک ها در محل رفت و آمد مردم قرار داشته در حالیکه موزاییک های مسجد ایاصوفیه، بر روی دیوار قرار دارند. بنابراین، مقایسه کیفیت این دو موزاییک ها با یکدیگر کار درستی نیست. همچنین موزاییک های موزه موزاییک را نباید با موزاییک های موزه کاریه (کورا) هم مقایسه نمود چراکه موزاییک های موزه کورا، هشت قرن بعد از موزاییک های بکار رفته قصر بزرگ ساخته شده اند.

نشاط موجود در موزاییک های موزه موزاییک قصر بزرگ با توجه به تنوع صحنه هایی که در آنها به نمایش درآمده، برای گردشگران حیرت آور است. برای مثال مادیانی که در حال لیسیدن کره خود می باشد، مردی که در حال دوشیدن شیر بز است، موجودی شبیه میمون که با استفاده از یک چوب در حال کندن خرما از درخت نخل است، حمله دو سگ بزرگ به یک گوزن، اسیر بودن یک مار در چنگال عقاب و شیری که در حال حمله به یک فیل است.

این موزه در نزدیکی میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد. همچنین موزه موزاییک که محل نگهداری موزاییک هایی از دوران بیزانس می باشد، به بازار آراستا نیز بسیار نزدیک است.

 

 


مشخصات
نوع جاذبه موزه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه موزه کاشی و موزائیک
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه