در حال آماده سازی اطلاعات...
موزه سنجش
تبریز ، آذربایجان شرقی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

موزه سنجش دی‍گ‍ر ب‍ن‍‍ا‌ی م‍وزه ‌ا‌ی ت‍ب‍ری‍ز اس‍ت ک‍ه ب‍ن‍‍ا‌ی ‌آن ‌از آث‍‍ار م‍‍ع‍م‍‍ار‌ی ب‍‍ا‌ارزش ‌ای‍ن ش‍‍ه‍ر م‍ح‍س‍وب م‍‍ی ش‍ود. س‍‍اخ‍ت‍م‍‍ان ‌ای‍ن م‍وزه م‍ت‍‍ع‍ل‍ق ب‍ه خ‍‍ان‍و‌اده " س‍ل‍م‍‍اس‍‍ی " از خ‍‍ان‍و‌اده ‌ه‍‍ا‌ی ‌اص‍ی‍ل ت‍ب‍ری‍ز ب‍وده ک‍ه در او‌ای‍ل دوره قاجار در محله مقصودیه تبریز بنا شده است و موزه بسیار کامل و زیبایی است. ای‍ن س‍‍اخ‍ت‍م‍‍ان در س‍‍ال ‌ه‍‍ا‌ی ‌اخ‍ی‍ر ب‍ه م‍وزه ت‍‍غ‍ی‍ی‍ر ک‍‍ارب‍ر‌ی د‌اده ش‍د و‌اک‍ن‍ون ‌ان‍و‌ا‌ع ‌اب‍ز‌ار و ادو‌ات م‍ق‍ی‍‍اس زم‍‍ان‍‍ی و وزن و ت‍ل‍س‍ک‍وپ ب‍ر‌ا‌ی س‍ن‍ج‍ش ف‍‍اص‍ل‍ه م‍ک‍‍ان‍‍ی ن‍گ‍‍ه‍د‌ار‌ی م‍‍ی ش‍ود.

ساختمان در سه ضلع حیاط (عرصه 650 متر مربع) در دو طبقه با زیربنای 875 مترمربع بنا گردیده است. طبقه زیر زمین ضلع شمالی که توسط پله ای به هشتی ورودی نیز متصل است حوضخانه نامیده می‌شود و دیگر قسمتهای زیر زمین شامل مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار میباشد.

طبقه همکف دارای طنبی‌های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی شرقی و غربی با پنجره‌های اروسی است. بنا دارای تذهیب در کمره اتاقها، شومینه‌ها و گچبری در سقف طنبی‌های شمالی و شرقی است. مصالح بکار رفته در بنا شامل سنگ لاشه با ملات ساروج در پی‌ها است و دیواره‌های زیرزمین ترکیبی از سنگ و آجر (تفلیسی) و دیوارهای فوقانی (همکف) خشتی با روکش آجری است.

نیاز انسان به داشتن مقیاسها و همچنین استفاده از ابزار و ادوات سنجش از بدو تشکیل جوامع انسانی مطرح بوده است، چرا که او باید رابطه فی مابین خود و طبیعت اطرافش را تنظیم می‌کرد.

اگر کشاورزی می‌کرد باید ضمن کسب آگاهیهایی از دگرگونیهای فصلی نسبت به سطح تعیین حدود اراضی نیز اقدام می‌کرد، به هنگام دادو ستد نیز لاجرم معیارها و مقیاسهایی برای کالاهایش منظور می‌نمود، و اگر سرپناهی برای خود ایجاد می‌کرد، لازم بود به رعایت مقیاسهایی خویشتن را مقید سازد. قطعا گردآوری برخی از ابزار و ادوات قدیمی سنجش در یک مجموعه می‌تواند روشنگر نحوه ایجاد و تکامل چنین فن آوری کیفی توسط گذشتگان باشد.

در موزه سنجش انواع ادوات مقیاس توزین از قبیل ترازوهای ظریف زرگری تا قپانهای بزرگ میادین بار مربوط به قرون گذشته، سنگ وزنه‌ها و پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم و اخترشناسی مانند اسطرلاب و کره سماوی، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی و قطب نماها و سایر مقیاسهای دیگر به نمایش گذاشته شده است.

همچنین یک تنه درخت ۵ میلیون ساله متعلق به دوره پلیوسن از دوران زمین‌شناسی نوزیستی نیز در این موزه نگهداری می‌شود. موزه سنجش تبریز تلاش کرده بخشی از این گونه ابزار آلات را در معرض تماشای مردم و پژوهشگران قرار دهد.

سال تاسیس: موزه 1381 هجری شمسی، بنا قاجاری

ساعت بازدید: 20-8

روزهای تعطیل: ایام سوگواری رسمی

نشانی: تبریز، خیابان امام خمینی، کوچه مقصودیه، پشت ساختمان شهرداری، بن بست سلماسی

 

تلفن: 9-5542458-0411


مشخصات
نوع جاذبه موزه
آدرس تبریز، خیابان امام خمینی، کوچه مقصودیه، پشت ساختمان شهرداری، بن بست سلماسی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه موزه سنجش
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه