در حال آماده سازی اطلاعات...
موزه خانه آتاترک
آنتالیا ، آنتالیا، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مصطفی کمال آتاترک که همگان وی را به اختصار به نام آتاترک می شناسند، بنیانگذار جمهوری ترکیه می باشد. او یک قهرمان نظامی بوده که حاصل تلاش های وی، بوجود آوردن ترکیه ای آزاد بوده است. دستاوردهای وی نه تنها به آزادی ترکیه منجر شد بلکه از جنبه های گوناگونی به این کشور کمک کرد تا به صورتی که امروز دیده می شود، تبدیل گردد. تمامی تلاش هایی که توسط وی برای مدرنیزه کردن کشور صورت گرفت، به پیشرفت ترکیه کمک شایانی نمود. همچنین تلاش های وی امروزه میراثی گرانبها برای ترکیه محسوب می شود.

برای قدردانی و گرامیداشت یاد این رهبر بزرگ ترکیه، خانه ای که وی در آن متولد شده و دوران کودکی اش را در آنجا سپری کرده بود به موزه تبدیل شد. ایده این کار توسط کمیته مدیریت اتاق بازرگانی آنکارا پیشنهاد گردید. نکته مهم در این رابطه آن است که طرح پیشنهادی ای که ابتدا به این کمیته ارائه شده بوده، ساخت مدل مشابهی از این خانه بوده که اتفاقاً مورد پذیرش و موافقت مدیران این اتاق نیز قرار می گیرد. این خانه جدید در زمینی واقع در مرتعی که به آتاترک اختصاص داشته، احداث می شود.

ویژگی منحصربه فرد این موزه، اتاق آتاترک -Ataturk house Museum- است که با زیبایی هرچه تمام تر طراحی و توسط پانل های چوبی ساخته شده است. در این اتاق میز کوچکی وجود دارد که دفترچه خاطراتی بر روی میز دیده می شود و گردشگران می توانند نظرات و دیدگاه های خود راجع به این موزه و مسائل مربوط به آن را در این دفتر یادداشت کنند. چیزهای بسیاری در این موزه وجود دارد که یادآور روزهای بسیار دوری از زندگی آتاترک بوده و چشم انداز مختصری از آن دوران را برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد.

این بنای یادبود نه تنها اطلاعاتی تاریخی راجع به رهبر ترکیه و نیز عقاید و نظرات وی ارائه می دهد، بلکه حس دورانی را که آتاترک در آن زمان کار و تلاش می کرده را نیز به بیننده القاء می کند.

وسایل و اشیای زیادی در این موزه گردآوری شده تا یاد دوران آتاترک را زنده نگه دارد که از آن جمله می توان به صندلی های قدیمی، پرده های قدیمی نصب شده روی پنجره، گل های به رنگ بژ در گلدان اشاره کرد که همگی دیدی تاریخی را برای بیننده ایجاد می کنند.

در این موزه  عکس ها و سایر مدارک شخصی آتاترک به معرض نمایش گذاشته شده است. قفسه ها و کمدهای زیادی در این اتاق وجود دارد که اشیای مربوط به رهبر ترکیه درون آنها نگهداری می شود. یکی از این قفسه ها نیز حاوی لباس های آتاترک می باشد. این خانه به بخش های مختلفی تقسیم شده است. برای مثال، در طبقه اول این خانه که در اصلی نیز در این قسمت قرار دارد خود دارای اتاق های متعددی از جمله اتاق خدمتکاران و آشپزخانه می باشد. در این آشپزخانه وسایل گوناگونی وجود دارد که بر زیبایی هرچه بیشتر این بخش افزوده اند. در طبقه دوم نیز اتاق های مختلفی از جمله هال اصلی، آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی وجود دارد. تمام ظواهر و اجزای اتاق بگونه ای چیده و حفظ شده اند که به بهترین شکل آن دوره تاریخی را به نمایش می گذارند. طبقه سوم خانه نیز از یک هال و اتاق آتاترک تشکیل شده است. این هال دقیقاً تصویری از دوران زندگی آتاترک را به تصویر می کشد. در این هال یک میز بیضی شکل، یک آینه بزرگ و اشیای دیگری وجود دارد.

بدون تردید، ساخت موزه خانه آتاترک بهترین راه برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره رهبر بزرگ ترکیه می باشد که اگرچه یک قهرمان نظامی بوده اما با تلاش های خود سبب آزادی ترکیه شده و این کشور را در مسیر صحیح پیشرفت قرار داده است.

 

 


مشخصات
نوع جاذبه موزه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه موزه خانه آتاترک
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه