در حال آماده سازی اطلاعات...
منطقه حفاظت شده صوفی چای
مراغه ، آذربایجان شرقی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

 

منطقه حفاظت شده صوفی چای با مساحت 13097 هکتار در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه با فاصله 19.5 کیلومتر واقع گردید که متصل به محدوده منطقه حفاظت شده سهند می‌باشد.

این منطقه به دلیل اهمیت اکولوژیکی از جمله وجود گونه ماهی قزل آلای خال قرمز طی مصوبه شماره ۳۵۶ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

رودخانه صوفی چای با طول 20 کیلومتر در داخل حوضه آبریز صوفی چای قرار داشته که در این محدوده 3 زیر حوضه ترافایی، صوفی چای بالایی و صوفی چای پایین وجود دارد و یکی از زیر حوضه‌های دریاچه ارومیه محسوب می‌گردد.

این رودخانه در رده 4 رودخانه ای از نظر روش استراهلر قرار داشته که حداقل ارتفاع 1900 متر در مصب و حداکثر ارتفاع 3400 متر و شیب متوسط 7.5 درصد می‌باشد. نظر به متصل بودن حوضه صوفی چای به قله سهند و وجود چشمه‌های دائمی در ارتفاعات آبراهه‌ها با دبی نسبتاً زیاد دارای ظرفیت بسیار بالا برای تخم ریزی و زمستان گذرانی ماهی قزل آلای خال قرمز برخوردار می‌باشد.

 

بطوریکه دبی اوج حوضه 104 متر مکعب در ثانیه بوده و وجود سد علویان در پایین دست آن به قابلیت زیستی آن می‌افزاید که مدیریت صحیح و حفاظت مناسب می‌تواند نه تنها گونه مذکور و پوشش گیاهی منطقه را حفظ نماید و به تبع آن در تعدیل دمای منطقه و همچنین در ممانعت از خشکیمشاهده کامل متن دریاچه ارومیه نقش داشته باشد، بلکه به یکی از سایت اکوتوریستی منطقه تبدیل گردد.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه با فاصله 19.5 کیلومتر

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه منطقه حفاظت شده صوفی چای
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه