در حال آماده سازی اطلاعات...
مناره ئیولی
آنتالیا ، آنتالیا، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مناره ئیولی از مکان های ارزشمند برای بازدید در آنتالیا می باشد. این بنا نه تنها جنبه های مذهبی بیشتری را برای پیروان یک مذهب خاص تداعی می کند بلکه حرف های زیادی نیز برای افراد علاقمند به مطالعه و تحقیق درباره تاریخ و معماری این کشور برای گفتن دارد.

در مورد این مناره گفته شده مسجدی که در ابتدا در کنار مناره قرار داشته تخریب شده و بعدها مجدداً مسجدی به شیوه ساخت وساز سنتی مرسوم در آنتالیا ساخته می شود که به مساجد چند گنبدی نیز شهرت داشته و شش گنبد در سازه آن دیده می شود. اطلاعات مربوط به مسجد بدون شک درست است اما با این وجود نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که مناره از مسجد جدا بوده و در شرق مسجد قرار گرفته است. سازه قسمت بالای مناره همانند یک طرح هشت ضلعی می باشد که با استفاده از آجر ساخته شده است. همچنین یک بالکن با کاشی ها و موزائیک های بسیار زیبایی در این قسمت وجود دارد که توجه بینندگان را به خود جلب می کند.

مناره ئیولی یکی از معروفترین نقاط شهر آنتالیاست که به نماد این شهر و یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری آن تبدیل شده است. سازه زیبای این مناره سبک بسیار منحصربفرد و زیبایی داشته که حال و هوایی باستانی و قدیمی را برای بازدیدکنندگان تداعی می کند. چنین بناهایی در هر کشوری که باشند، نه تنها فرهنگ آن کشور را منعکس می سازد بلکه برخی وقایع تاریخی مربوط به آن کشور را نیز به تصویر می کشد. از آنجاییکه این بنا در یکی از مهمترین شهرهای ترکیه واقع شده، دسترسی به آن توسط وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر براحتی امکانپذیر است.

این نماد شهر آنتالیا با استفاده از مصالح تزئینی و کاشی ساخته شده است. تصور اشتباهی که در مورد این مناره وجود دارد این است که برخی فکر می کنند مناره ئیولی بخشی از مسجدی با عنوان مسجد مناره شیار دار می باشد. اما پیشینه تاریخی شهر نشان می دهد که این بنا یکی از قدیمی ترین و نخستین بناهای اسلامی شهر می باشد. پیش از مسجد، کلیسایی در این مکان وجود داشته که پس از حمله اعراب به این کشور به مسجد تغییر کاربری داده شده است.

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مناره ئیولی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه