در حال آماده سازی اطلاعات...
مقبره شیخ امین الدین جبرئیل
اردبیل ، اردبیل، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

بقعه کلخوران، آرامگاه پدر شیخ صفی‌الدین اسحق اردبیلی جد سلاطین صفوی است و در روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل واقع شده‌است. روستای کلخوران نیز گاه به نام این بقعه «کلخوران شیخ» خوانده می‌شود.

وی پدر شیخ صفی الدین اسحق اردبیلی می‌باشد. امین الدین جبرئیل که در حادثه حمله گرجیها خواجه کمال الدین عربشاه طفل یک ماهه بود بعد از پدر وارث وی گردید و بعدها بسلک مریدان مولانا ام الربانی نایل شد.

وی به امر زراعت اشتغال داشته و کرم و بخشش ایشان زبانزد همه بود. دراحوال ایشان می‌نویسند که اردبیلی وصلت « جمال باروقی » شیخ کمتر با مردم آمیزش می‌نمود و همواره خاموش بود.

او با دختر صاحب عصمتی از خاندان ذکر شده « دولتی » وصلت نمود و شیخ صفی الدین اسحق فرزند این مادر باتقوی که نامش در کتاب شخصیتهای نامی ایران است، می‌باشد.

بنای بقعه مربوط به اوایل قرن دهم هجری قمری است. این بنا در محوطه مشجری به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ متر قرار دارد که مقبره سید امین‌الدین جبراییل به صورت یک هشت ضلعی در وسط باغ قرار گرفته‌است. قسمتی از نمای پاکار بنا از سنگهای منتظم ساخته شده که روی آنها دیوارهای جانبی بقعه از آجر بنا شده‌است. بیرون بقعه با تزیینات کاشی به صورت تلفیقی کار شده‌است.

سقف این بقعه مسطح است که در وسط آن گنبد آجری به نسبت بزرگی قرار دارد. در ورودی بقعه یک ایوان قرار گرفته که دارای تذهیب کاشی است.

فرم پلان، مستطیل دو لب پخ می‌باشد که از ضلع شمال شرقی توسط یک پیشخوان و چهار پله با صفه اصلی ارتباط برقرار می‌سازد.  دورتادور بدنه دارای هفت طاق نما از قوس تیزه دار بوده که به عنوان نشیمن و سایه بان عمل می‌کند.

دوطرف ورودی بقعه، کاشی کاری معرق بوده و طرح گل و گلدان اسلیمی خطایی اجرا شده است.

مابین پیشخوان ورودی و گنبدخانه فضای مستطیل شکلی با تزئینات زیبای کاشی کاری و کشته بری و لایه چینی قرار گرفته که روحانیت خاصی به فضا بخشیده است. این بخش در جناحین جنوبی دارای دو اتاق برای زائرین می‌باشد.

پس از این فضا، گنبدخانه مقبره واقع شده که این فضا نیز دارای تزئینات مشابه بخش قبلی بوده و دو اتاق جهت اقامت زائرین را داراست.

در قسمت بالای کاشی کاری ها، کتیبه ای به خط غلامرضا عباسی با گچ اجرا شده که مضمون آن دعا و آیات قرآنی میباشد.

سقف این فضای هشت ضلعی با گنبد و مقرنس پوشانده شده و زیبایی منحصر به فردی را در کنار سایر تزئینات ایجاد نموده است.

 

گنبد این بنا جزو معدود گنبدهای سه پوسته ایران میباشد که بصورت خشخاشی اجرا شده اند.


مشخصات
نوع جاذبه فرهنگی
آدرس روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مقبره شیخ امین الدین جبرئیل
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه