در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد مطلب خان
خوی ، آذربایجان غربی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

 

مسجد مطلب خان خوی در مرکز شهر خوی واقع شده‌است. این مسجد روباز در دوره ایلخانی ساخته شده و پس از ویرانی در اوایل دوره قاجار تجدید بنا شده‌است.

این مسجد شبستان بزرگ روباز مربع شکل دارد که دور تا دور آنرا حجره‌های دو طبقه و شاه‌نشین‌های رفیع و ایوانی عظیم احاطه کرده‌است.

جبهه بیرونی و درونی این مسجد آجری فاقد هر نوع تزئینات می‌باشد، فقط قسمت فوقانی شاه‌نشین بالای محراب ورودی شبستان، با مقرنس‌های درشت گچی آرایش داده شده‌است. قسمت‌های داخلی ایوان و طرفین ورودی آن را بوسیله آجرچینی (با پس و پیش آوردن آجرها) حالت سایه‌روشن دلپذیری به آن داده‌اند.

گویا این زیرسازی و فرم کار جهت انجام تزئیناتی مانند روکار آجری یا سنگ منظور شده که ناتمام باقی مانده‌است. این بنا درمرکز شهر، کنار بازار و ابتدای خیابان طالقانی واقع گردیده و ازبناهای قدیمی و درخور توجه خوی است .

درخصوص تاریخ ساخت و صورت اولیه بنا اطلاع دقیقی در دست نیست ؛ لیکن آنچه که بیشتر مورد توافق است، این است که بنای مسجد دردوره ایلخانی ساخته شده و دردوره قاجاریه از طرف مطلب خان- حاکم خوی- تغییرات و تعمیرا تی در آن صورت گرفته است .

بنای کنونی مسجد به ابعاد تقریبی 23×30 متر، درمیان دارای صحن روبازی به ابعاد تقریبی 16×16 متر است که در اطراف آن ، حجرات دوطبقه ، شاه نشین‌های رفیع و در وسط آن، حوض سنگی بزرگی قرار دارد .

همچنین دربخش شمالی ، شبستانی مستطیل شکل به ابعاد تقریبی 6×10متر واقع شده است . با مطالعه نقشه و ویژگی‌های ساختمانی بنا تا حدودی می‌توان وضعیت اولیه بنا را بازسازی کرد که بر طبق آن، بنای اولیه به صورت گنبدخانه ای بزرگ با ایوانی درنمای شمالی بوده است .

فضای داخلی گنبد خانه به ابعاد تقریبی 16×16 متر با پوشش بزرگ گنبدی مسقف می‌شده و در اضلاع داخلی آن، شاه نشین‌های بزرگ، و درمیانه ضلع جنوبی، محراب بزرگی قرار داشته است .

در دو زاویه جنوبی بنا، جرزهای حجیم و در داخل آنها، راه پله هایی برای دسترسی به پشت بام ساخته بوده اند . جرزهای حجیم جنوبی و زوایای مستحکم شمالی بنا ممکن است تکیه گاه و پشتبند گنبد بزرگ بنا بوده باشد .

 

بعد از ساخت بنا تا دوره قاجاریه، گنبد بنا فروریخته و بازسازی آن در دوره قاجار امکان پذیر نبوده است . بدین خاطر، فضای گنبد خانه در این دوره تبدیل به صحن روباز گردیده و ایوان نیز به صورت نمازخانه ای تغییرشکل یافته است.


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی
آدرس در مرکز شهر خوی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد مطلب خان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه