در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد فتیح
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مسجد فتیح -Fatih Mosque- که در زبان ترکی به آن فتیح کامی و در زبان انگلیسی به آن کانکرور(فاتح) گفته می شود، یکی از مساجدی است که در دوره سلطنت عثمانی ها ساخته شد. این مسجد در استانبول واقع است و یکی از نمونه های معماری ترکی- اسلامی است. این مسجد نشان دهنده گام بزرگی است که در جهت توسعه معماری کلاسیک در ترکیه برداشته شد.

مسجد فتیح یک بنای اجتماعی و مذهبی بی نظیر است. این مسجد یکی از مجموعه بناهایی است که در سال های 1463 تا 1470 به دستور فتیح سلطان محمد، ساخته شد. این مسجد در محل سابق کلیسای بیزانتین آپوستلز مقدس ساخته شد و در دوره جنگ صلیبی چهارم برای همیشه نابود شد. این مسجد اولین طرح معماری سلطنتی و تاریخی، در دوره عثمانی است.

مجموعه ساختمان های این مسجد، در ابتدا از تعدادی بنای خوش ساخت که گرداگرد مسجد را احاطه می کردند تشکیل می شد. این بناها شامل هشت بیمارستان، بازار، حمام، آشپزخانه عمومی، کاروانسرا، مسافرخانه و مدرسه ابتدایی می شدند. بعدها تعدادی مغازه نیز به این بناها افزوده شد. مساحت اولیه این مجموعه بناها، 325 مترمربع بود به طوریکه در امتداد خیابان فویزپاسای گولدن هرن کشیده می شد.

در حال حاضر درنمای داخلی مسجد فتیح از طرح های ابتکاری سینان کپی برداری شده است. این طرح ها به طور مکرر توسط خود او و افرادی که پس از او به این کار روی آوردند، در سرتاسر استانبول به کار گرفته شد. هریک از نیم گنبدهایی که به عنوان تکیه گاه گنبدهای اصلی به کار گرفته می شوند، خود به ستون های مرمری بزرگ و محکمی تکیه داده شده اند.

مسجد فتیح دو مناره دارد که ازهریک از آن دو یک راهرو می گذرد. خطاطی به کارگرفته شده در مسجد نشان دهنده تاثیر سبک معماری باروک است. آجرهای سفیدی که در این مسجد به کار رفته اند نسبت به آجرهای ایزنیکی که در مسجد رستم پاشا به کار گرفته شده اند، از مرغوبیت کمتری برخوردارند. طراحی این مسجد براساس نیازهای فرهنگی و مذهبی مردم انجام می شده است.

در قسمت شمال و جنوب مسجد هشت مدرسه بزرگ وجود دارد. این مدارس همگی به یک اندازه هستند و در هریک از آن ها 18 کلاس درس وجود دارد. هر مدرسه ضمیمه ای دارد که بزرگی آن تقریبا به اندازه نصف مدرسه است. همه این بناها به منظور جاده سازی تخریب شدند. مدرسه مسجد فتیح هر ساله پذیرای هزاران دانش آموز بوده است و در آن زمان دانشگاه بزرگی به شمار می آمد.

در این بنا محوطه زیبایی نیز وجود دارد که در آن 16 ستون استثنایی قدیمی و از جنس گرانیت قرار دارد. در سال 1724، در این مسجد کتابخانه ای به سمت قبله ساخته شد. دو در ورودی از این کتابخانه در محوطه و در دیگر آن در خیابان باز می شود.

پس از زمین لرزه ای که در سال 1509 به وقوع پیوست، مسجد فتیح اولیه، صدمات زیادی دید که پس از آن اقدام به تعمیر آن کردند. متاسفانه این مسجد در سال های 1557 و 1754 دوباره آسیب دید. در 22 مه 1766، این مسجد در یک زمین لرزه به طور کامل از بین رفت. دیوارهای این مسجد، به گونه ای غیر قابل تعمیر آسیب دید و گنبد اصلی آن فرو ریخت. مسجدی که در حال حاضر وجود دارد توسط سلطان مصطفی سوم در سال 1771 تکمیل شد. این مسجد توسط محمد طاهر معمار به گونه ای کاملا متفاوت طراحی گردید.

طراحی گنبد مرکزی اولین مسجد فتیح به گونه ای بود که به یک نیم گنبد با همان قطر تکیه داده می شد. این گنبد به طرف قبله قرار می گرفت و قطر آن 26 متر بود. پس از زمین لرزه سال 1766، طراحی دوم این مسجد، توسط سلطان مصطفی سوم، به شکل چارگوش انجام شد. در این طرح گنبد مرکزی به چهار نیم گنبد دیگر تکیه داده می شد. در ورودی، محوطه های محصور و قسمت های زیرین مناره های مسجد باقیمانده همان بنای اولیه بودند.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد فتیح
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه