در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد شاهزاده محمد
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   1    

معماری دوره عثمانی عمدتاً تحت تأثیر سنت های اسلامی، ایرانی، بیزانس و سلجوقی قرار داشته است. تأثیر تمامی فرهنگ های مذکور را می توان در تمام مساجد ساخته شده در آن دوران مشاهده کرد. چشمگیرترین تأثیر را می توان در مسجد ایاصوفیه دید که در دوران عثمانی در اصل کلیسا بوده است. بیشتر مساجدی که در آن زمان ساخته شده از روی این کلیسا الهام گرفته اند. مسجد شاهزاده محمد نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مسجد نیز براساس همان فرهنگ و تأثیرات فرهنگی حاکم بر آن دوران ساخته شده است. ساخت این مسجد توسط سلطان سلیمان اول آغاز شد. او ساخت این مسجد را به یاد پسرش شاهزاده محمد شروع کرد و به همین دلیل نام دوم مسجد، مسجد شاهزاده می باشد.

طراحی و ساخت این مسجد توسط معروفترین معمار آن زمان یعنی معمار سینان انجام شده است. بسیاری از مساجد معروف دیگر نظیر مسجد سلطان ولید نیز از کارهای وی به شمار می روند. با این وجود، مسجد شاهزاده محمد نخستین مسجدی بود که وی کار خود را با آن شروع کرد. ساخت این مسجد در سال 1548 میلادی به پایان رسید. بنای این مسجد بسیار شبیه به مسجد کبود یا مسجد سلطان احمد می باشد. این مسجد برای تأمین سرپناه و نیز به عنوان محلی برای تعلیم و تربیت مردم در دوران عثمانی، ساخته شد.

فضای داخلی مسجد از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه این مسجد نخستین پروژه معمار بزرگ، سینان، محسوب می شده است. نمای خارجی مسجد شاهزاده محمد از مجموعه ای از ستون ها واقع در ایوان مسجد، تشکیل شده است. این ستون ها در فواصل مساوی از یکدیگر ساخته شده اند. به این آرایش، آرایش کلوناد گفته می شود. پس از ایوان، ورودی مسجد قرار دارد. این ورودی به سبک پورتیکو طراحی شده است. این قسمت از پنج بخش قوسی شکل تشکیل شده که با سنگ های مرمر سفید و صورتی ساخته شده است. در طراحی مسجد از یک گنبد مرکزی استفاده شده که چهار گنبد کوچکتر در اطراف آن وجود دارد. تمام این گنبدها توسط چهار ستون پشتیبانی می شوند. گنبدهای این مسجد عمدتاً توسط کاشی های ایزنیک و شیشه تزئین شده است.

فضای داخلی مسجد شاهزاده محمد به مراتب زیباتر از نمای خارجی آن است. فضای داخلی از طراحی نامتقارن برخوردار بوده و  گنبد مرکزی بزرگ مسجد توسط چهار گنبد کوچکتر توسعه یافته است. ارتفاع گنبد مرکزی در حدود 37 متر و قطر آن 18 متر می باشد. اگرچه معماری داخلی مسجد کاملاً ساده طراحی شده اما کماکان تلفیقی از معماری متعلق به فرهنگ های مختلف را منعکس می کند. بیشتر فضای داخلی مسجد توسط سنگ های مرمر کوچک تزئین شده است. فضای داخل مسجد نسبتاً وسیع است چراکه هدف اصلی از ساخت مسجد تعلیم و بیان دانش اسلامی به مردم و همچنین تأمین محلی به عنوان سرپناه برای آنان بوده است. این مسجد به شدت در اثر زلزله آسیب دید و بنابراین بیشتر قسمت های آن بازسازی شده و کماکان آثاری از آن حادثه طبیعی را نشان می دهد. این مسجد جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد چراکه از نخستین کارهای معمار معروف عثمانی، سینان، محسوب می شود. علاوه بر این در کنار این مسجد مجموعه های گوناگونی برای ارائه خدمات مختلف به مردم طراحی شده است. در حال حاضر این مسجد از یک مدرسه، یک آشپزخانه بزرگ و یک حیاط وسیع تشکیل شده است.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد شاهزاده محمد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه