در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه
کوالالامپور ، سلنگر، مالزی

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

در ساخت این مسجد از معماری ایرانی الهام گرفته شده است. مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه یکی از باشکوه هترین مساجد سراسر دنیاست. دلیل شهرت آن به مسجد آبی، به دلیل گنبدهای آبی رنگ آن است. این مسجد زیبا، حدود 142  متر ارتفاع و چهار مناره دارد.

مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه -Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Mosque- با ظرفیت پذیرش 24 هزار نمازگزار، یکی از عظیم ترین مساجد دنیاست. گنبد آبی و معماری فوق العاده این مسجد آن را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده است. بیشتر مسافرانی که به کوالالامپور سفر می کنند، اعم از مسلمان یا غیر مسلمان، از این مسجد نیز دیدن می کنند.

معماری مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه، تلفیقی از مهماری ایرانی و مالایی است. به طوری که یکی از زیبایی های آن را می توان خوشنویسی اسلامی ذکر کرد. آیه های قرآن به زیبایی روی گنبد بزرگ آبی رنگ آن خودنمایی و جلب توجه می کنند. ارتفاع این گنبد حدود  107 متر از زمین است و چهار مناره بلند در اطراف خود دارد. هر کدام از مناره ها، ارتفاعی معادل 140 متر دارند و می توان آنها رابلندترین مناره های دنیا دانست. به طوریکه در کتاب گینس نیز ثبت شده اند.

شبستان اصلی مسجد شاه علم، رفیت پذیرش 24 هزار نمازگزار را دارد. ورودی شبستان مسجد، محراب سفید و بلندی وجود دارد که در ساخت آن از سبک عثمانی الهام گرفته شده است. این مسجد سه طبقه مجزا دارد.

طبقه اول:

مربوط به برپایی فرایض دینی و مذهبی اسلام است. کتابخانه، دفتر مسجد، صندوق و ... در این طبقه مستقر شده اند. بعضی از کلاس های آموزشی نیز در این طبقه تشکیل می شوند.

طبقه دوم:

طبقه دوم در کل برای مردهاست و زن ها اجازه ورود به آنجا را ندارند.

طبقه سوم:

طبقه دوم در کل برای زن ها در نظر گرفته شده است و مردها اجازه ورود به آنجا را ندارند.

نمازخانه مسجد آبی یکی از بزرگ ترین سالن ها و شبستان ها برای برپایی نماز در دنیاست.

قدمت و پیشینه این مسجد همچون اندازه آن بلند و وسیع است. در 14 فوریه سال 1974 میلادی، ساخت مسجد شاه علم با هزینه و سرمایه گذاری سلانگور تایید و آغاز شد. بعد از این سرمایه گذاری، سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه دستور ساخت مسجد آبی را صادر کرد. سال 1982 میلادی، ساخت مسجد به صورت رسمی آغاز شد و حدود 6 سال طول کشید تا به شکل امروزی درآمد.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه