در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد سلطان احمد
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

سلطان احمد زمانی دستور ساخت مسجد کبود را صادر کرد که تنها نوزده سال داشت. این مسجد در اطراف مسجد ایاصوفیه ساخته شد. عملیات ساخت مسجد کبود در سال 1609 میلادی آغاز شده و تکمیل آن هفت سال بطول انجامید. طراحی این بنا توسط معماری به نام محمد آقا صورت گرفت. سلطان احمد چنان از ساخت این مسجد هیجان زده بود که بارها کمک های قابل توجهی به پروژه ساخت این بنای خارق العاده نمود. سلطان احمد درست یکسال بعد از پایان ساخت مسجد کبود و در سن بیست و هفت سالگی از دنیا رفت. جسد وی، همسر و سه پسرش در محوطه بیرونی این مسجد به خاک سپرده شده اند.

مجموعه اصلی این مسجد شامل یک بیمارستان، مدرسه، بازار، یک مدرسه ابتدایی، آرامگاه بنیانگذار مسجد و یک عمارت بوده است. بیشتر این ساختمان های مربوط به مجموعه مسجد سلطان احمد در قرن نوزدهم میلادی از این مجموعه جدا شدند.

شش مناره باریک و گنبدهای آبشاری مسجد سلطان احمد -Sultanahmet Mosque-، جلوه بسیار زیبایی را در افق دیدنی استانبول پدید می آورند. سلطان احمد در قرن هفدهم میلادی آرزوی ساخت مسجدی اسلامی را داشت که به مراتب بهتر و برتر از بنای ایاصوفیه باشد. او می خواست که این مسجد به نام وی نامگذاری شود و مسجد کبود ماحصل آرزوی او محسوب می شود. وجود این دو بنا در مقابل یکدیگر، امکان دیدن دو اثر معماری بی نظیر را برای همگان فراهم کرده است. گردشگران هم هنر معماری این دو بنا را بسیار چشمگیر و جذاب می یابند.

از میان ویژگی های قابل توجه و فراوان این مسجد می توان به مناره های بلند آن اشاره کرد. وجود چنین مناره های بلندی سبب شده تا از مسجد سلطان احمد از فواصل دور قابل رؤیت باشد. شش مناره مسجد کبود بسیار منحصربه فرد می باشند. بیشتر مساجد دو یا چهار مناره دارند و این شش مناره وجه تمایز مسجد کبود با سایر مساجد محسوب می شوند. در برخی روایت ها گفته شده که سلطان احمد از معمار خواست تا مناره های مسجد را از جنس طلا بسازد اما وی منظور سلطان را به درستی متوجه نشده و این شش مناره را ساخته است. در زبان ترکی آلتین به معنای طلا و آلتی به معنای شش مناره می باشد.

هر دلیلی که پشت شکل گیری این شش مناره وجود داشته باشد، اما همین ویژگی منحصربه فرد این مسجد سبب بروز یک رسوایی بزرگ گردید. دلیل این رسوایی آن است که مسجدالحرام در مکه که مکان بسیار مقدسی برای مسلمانان جهان به شمار می رود نیز دارای شش مناره می باشد. برای حل این مشکل، سلطان احمد سرانجام معمار مسجد کبود را به مکه فرستاد تا مناره هفتمی را مسجدالحرام بسازد. و بدین ترتیب بود که هفتمین مناره مسجدالحرام ساخته شد.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب مسجد کبود، نمای خارجی گنبدهای آبشاری آن می باشد که به ترتیب بسیار زیبایی قرار گرفته اند. زمانیکه بیننده به این گنبدها نگاه می کند، ریتم بصری جالبی را در اثر نحوه قرارگیری آنها مشاهده می کند. نکته جالب این است که هیچیک از قسمت های نمای خارجی مسجد سلطان احمد به رنگ آبی (کبود) نمی باشد. نام مسجد آبی از روی کاشی های آبی رنگی گرفته شده که در فضای داخلی مسجد بکار رفته اند.

ورودی اصلی مسجد سلطان احمد به زیبایی هرچه تمام تر آراسته شده و دیدن آن خالی از لطف نیست. برای حفظ قداست این مکان، بازدیدکنندگانی که قصد انجام عبادت در مسجد را ندارند می بایست از ورودی شمالی مسجد وارد شوند. زنجیرهای نمادینی در ورودی مسجد آویزان شده است. دلیل آویزان کردن این زنجیرها در مدخل ورودی مسجد این بوده که وارد شوندگان را تشویق کند تا برای ادای احترام به این مکان مقدس، در بدو ورود سر خود را خم نموده و حالتی شبیه به رکوع به خود بگیرند.

سقف این مسجد از بیست هزار قطعه کاشی آبی رنگ پوشیده شده است. وجود همین کاشی آبی دلیل نامیدن این مسجد به نام مسجد آبی یا کبود می باشد. بطورکلی این مسجد یکی از زیباترین دیدنی های استانبول محسوب می شود. در ساخت این مسجد از کاشی های ایزنیک استفاده شده است. در قسمت بالای ورودی اصلی مسجد هم از همین نوع کاشی بکار رفته است. نور فضای داخلی مسجد از 260 پنجره ای که در اطراف آن تعبیه شده، تأمین می شود.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد سلطان احمد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه