در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد زردک
اردکان ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مسجد تاریخی "زردک" که بر روی ستون هایی به عرض یک و نیم متربنا شده است، طی چند سال اخیر دچار آسیب دیدگی شده بود که استادکاران برجسته با ساخت جان پناه، کاهگل دیوار و دیوارچینی منطقه آن‌را مرمت کرده‌اند.

این مسجد که از نظر معماری بسیار ارزشمند و زیبا می‌باشد در روستای زردک واقع شده است. مسجد زردک به "گنج گلین" معروف است، چرا که در طول قرن‌ها در برابر حوادث طبیعی مقاومت کرده و گنبد گلین آن آسیبی ندیده است. این گنبد زیبا بر روی چهار ستون استوار می‌باشد و در دو طرف محراب هفت لایه گچ دیده می‌شود که نشان از قدمت مسجد دارد.

حیاط مسجد قدیمی زردک در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیواره‌های حیاط از یک نوع ساروج (ساخته شده از ماسه نرم، آهک و رنگ رناس) استفاده شده است. در ضلع شرقی مسجد دالانی به طول نه متر و عرض سه متر وجود دارد که به "خانقاه" معروف است. این محل برای مسافرانی بوده که از اردکان عبور می‌کردند. در وقفنامه جامع الخیرات آمده : "هر مسافر اجازه داشت که به مدت سه روز در آن بیتوته نماید و خادم مسجد از موقوفات مربوط، وی را پذیرایی کند".

مسجد زردک با شماره ثبت دو هزار و چهارصد و چهل و هشت، در تاریخ نوزدهم مهر ماه سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

از دیگر مساجد شهرستان اردکان می‌توان به مسجد جامع اردکان، مسجد جامع ترک آباد ، مسجد جامع عقدا ، مسجد زین الدین، مسجد هلاکو، مسجد علیا، مسجد زیرده و مسجد حاج محمد، اشاره کرد. محراب مسجد زردک اردکان یزد که قدمت آن به دوره پنجم هجری قمری می‌رسد، توسط افراد ناشناس تخریب شده است.

بقایاى یک ساختمان در کنار مسجد، بیانگر آن است که مسجد ساختمان هاى دیگرى نیز داشته است که هنوز گنبد، ایوان، صحن و غرفه هاى کوچکى در دو طرف صحن پابرجا مانده اند.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی
آدرس میدان آیت الله خاتمی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد زردک
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه