در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد جامع تکاب
تکاب ، آذربایجان غربی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مسجد جامع تکاب با قدمت بیش از صد سال با معماری زیبا ثبت شده در آثار لیست آثار ملی مسجد جامع شهر در بافت مرکزی و قدیمی شهر قرار دارد .

این مسجد طبق اسناد تاریخی موجود در سال 1332 هجری قمری به فرمان سردار حسینعلی خان افشار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط معماران محلی احداث گردیده است .

سردر ورودی مسجد توسط دالانی با پوشش طاق گهواره ای به صحن مسجد متصل میگردد .

شبستان قدیمی مسجد جامع دارای ایوان ورودی با ستونهای مدور آجری و سرستونهای سنگی می‌باشد . پیشانی ایوان با آجر به شیوه خفته ، راسته کار شده است .

بخش تحتانی دیوارهای مسجد با قلوه سنگ و ملات ماسه و اهک و خاک اجر شده و بخش فوقانی دیوارها با آجر و گنبد مرکزی با گوشواره‌های ظریف و رسم بندی منظمی با آجر چهارگوش و ملات گچ احداث گردیده است .

در چهارگوش مسجد اطاقکهای دوطبقه ای به منظور کاهش مصالح در جزرهای چهارگوشه احداث شده است و اضلاع جنوبی و غربی مسجد واحدهای تجاری بصورت ( کاکین به شعاع یکصدمتر) با سردرهای طاقی و پوشش چوبی ساخته شده اند .

 

مسجد جامع تکاب مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تکاب، خیابان امام خمینی (ره) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره  ثبت ۶۶۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی
آدرس تکاب، خیابان امام خمینی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد جامع تکاب
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه