در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد ایاصوفیه
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین بناهای تاریخی و گردشگری در شهر استانبول ، کلیسای حکمت الهی یا مسجد ایاصوفیه می باشد.

از شاهکارهای معماری و مهندسی در قرن ششم ، گنبد مسطح این مسجد بوده است که کماکان الگوی معماران و موجب شگفتی گردشگران و توریسم از خلاقیت و شکوه این بنا میشود. این بنا در سال 537 میلادی درآکروپلیس بیزانس و به دستورامپراتور یوستینیانوس ساخته شده است.

ایاصوفیه یکی از بزرگترین و باشکوه ترین کلیساها در جهان مسیحیت است . به نقل از پروفسور رابرت اوسترهوت قصد و نیت یوستینیانوس از ساخت این بنا ، رقابت با کلیسای  پولیتکس بوده است. این کلیسا  توسط جولیا آنتیزیا از نوادگان امپراتوران ساخته شده است. هدف آنتیزیا از ساخت کلیسای با شکوه پولیتکس ؛ طراحی و ساخت بنایی همچون معبد اورشلیم بوده است و همچنین نمادی از ثروت ، قدرت و مشروعیت سلطنت خود بر بیزانس. و اما یوستینیانوس برای مشروع ساختن سلطنت خود به این رقابت پرداخت.

محمدفاتح یا سلطان محمد پس ازفتح بیزانس در سال 1453 این کلیسا را به عنوان مسجد بیزانس اعلام نمود.

این مسجد بعنوان محترم ترین و مقدس ترین مسجد استانبول تا سال 1935 شناخته شد. و پس ازآن آتاتورک با توجه به رسمیت شناختن اهمیت تاریخی این بنا در سطح جهانی ، آنرا به موزه فعلی تغییر و اعلام نمود.

این بنا تنها در سال 2014 ، 57/3 میلیون بازدیدکننده داشته است. حتی در زمانهای خارج از فصل گردشگری و توریسم ، میزان بازدید کننده آنقدر وسیع است که شما بایدبرای کنترل هزینه های خود ، بلیط بازدید و حمل و نقل و ... را از پیش تدارک دیده باشید!

هنگامی که به استانبول سفر می کنید نخستین جاذبه با هیبتی شگفت انگیز مسجد ایاصوفیه است و همچنین  درنزدیکی ابنیه تاریخی همچون مسجد آبی ، کاخ توپکاپی ، میدان اسب دوانی بیزانس و کلیسای آب انبار قرار گرفته است.

در معماری این بنا بیش از سی میلیون طلا در کاشی کاریها در فضای داخلی آن کار شده است. مخصوصا در گنبد آن که اخیرا پس از 1500 سال درخشش و افتخار شروع به بازسازی و مرمت شده است.


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی
آدرس Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد ایاصوفیه
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه