در حال آماده سازی اطلاعات...
مسجد اُرتاکوی
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

ارتاکوی در گذشته روستایی کوچک در منطقه بشیکتاش بوده که در ساحل تنگه بسفر قرار داشته است. در زمان امپراطوری عثمانی و نیز طی دهه اول تأسیس جمهوری ترکیه، ارتاکوی یک منطقه جهانی بوده است. هنور هم در همسایگی ارتاکوی اماکن مذهبی ادیان مختلفی نظیر یهودیت، ارتودکس، مسیحیت و اسلام وجود دارد. همچنین این منطقه به دلیل وجود گالری های هنری، کلوب های مختلف، رستوران ها و کافه ها در نزد گردشگران و مردم محلی از محبوبیت خاصی برخوردار است.

ساخت مسجد ارتاکوی به زیبایی توسط سبک نئو باروک انجام شده و ساختمان مسجد در کناره آب های بسفر قرار دارد. در هنگام عبور از بسفر با قایق، مسجد ارتاکوی به زیبایی هرچه تمام تر خودنمایی کرده و توجه بییندگان را به خود جلب می کند. این مسجد معروف در اصل به دستور عبدالمجید یکی از فرمانروایان عثمانی، در قرن هجدهم میلادی ساخته شده است. ساخت این مسجد در سال 1853 میلادی توسط بالیان نیگوگوس انجام شد. در همان قرن، آوازه اهمیت این مسجد در قسمت اروپایی استانبول کاملاً پیچیده بود. این مسجد زیبا تحت عنوان اعظم مجیدیه هم خوانده می شود. مسجد ارتاکوی یکی از بهترین نمونه ساختمان های ساخته شده به سبک باروک در استانبول محسوب می شود.

قبل از ساخت این مسجد، مسجد کوچکی در همان محل وجود داشته که توسط شخصی به نام محمود آقا ساخته شده بوده است. این مسجد کوچک در سال 1721 میلادی بنا و در سال 1730 میلادی به دنبال شورش پاترونا خلیل از بین رفت. مسجد فعلی که بعدها به دستور عبدالمجید ساخته شد، به شدت در اثر زلزله ای که در سال 1894 میلادی استانبول را لرزراند، آسیب دید. پس از زلزله، مسجد ارتاکوی بویژه مناره های مخروطی شکل آن نیاز به مرمت و بازسازی داشت. فونداسیون این مسجد هم در اثر امواج بسفر دچار آسیب شده بود. در سال 1960 میلادی مسئولان شهر متوجه شدند که مسجد ارتاکوی در معرض خظر فرو ریختن قرار دارد. به همین دلیل عملیات مقاوم سازی زمین برای حفظ مسجد انجام گرفت. به دنبال وقوع آتش سوزی در مسجد ارتاکوی در سال 1984 میلادی، مسجد مجدداً دچار آسیب شده و این بار تمام بنای آن بطور کلی مورد بازسازی قرار گرفت. و بدین شکل مسجد ارتاکوی ظاهر باشکوه و زیبای خود را دوباره بدست آورد.

در مسجد ارتاکوی یک نمازخانه عمومی و نیز اتاق جداگانه ای برای سلطان وجود دارد. سازه این مسجد بگونه ای ساخته شده که نور بسفر را از طریق پنجره های بلند و پهن آن به درون مسجد منعکس کند. دیواره های گنبد این مسجد توسط موزاییک های صورتی رنگ و دیوارهای مسجد از سنگ های سفید برش خورده ساخته شده است. بر روی تمام این دیوارها، کارهایی نیز با دست صورت گرفته است. ظاهر مسجد به دلیل تلألو آبی رنگ بسفر، به مراتب سفیدتر بنظر می رسد. در ورودی مسجد، دو مناره وجود دارد که بر روی آنها نام الله، محمد (ص) و چهار خلیفه توسط سلطان عبدالمجید خطاطی شده است. ساختمان مسجد به صورت بنایی دو طبقه همراه با راه پله ای بیضی شکل در قسمت ورودی شمالی آن می باشد.

 


مشخصات
نوع جاذبه مذهبی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مسجد اُرتاکوی
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه