در حال آماده سازی اطلاعات...
مدرسه گلستان بوشهر
بوشهر ، بوشهر، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

 مدرسه گلستان در محله دهدشتی بوشهر واقع شده که جزو اولین بناهای بافت قدیم شهر می‌باشد . این مدرسه توسط انگلیسی‌ها بنا شده و به ارگ شهرت داشته اشت.  قدمت مدرسه گلستان به حدود دویست سال قبل بر می‌گردد

این ساختمان در ابتدا محل حکمرانی شیخ نصر دست نشانده انگلیسی‌ها بود که پس از آن به اداره پست و تلگراف تغییر کاربری داد شد. پس از چندی ساختمان متروک شد تا این که در سال هزار و سیصد و هجده مدرسه گلستان تاسیس شد که بعد از انتخاب چندین مکان به عنوان مدرسه یاد شده، سر انجام در سال هزار و سیصد و بیست و دو به همین محل منتقل می‌شود.

این مدرسه دارای درب چوبی بسیار بزرگی از جنس ساج می‌باشد گفتنی است که چوب ساج مقاوت خوبی در برابر رطوبت دارد که ارتفاع سه و نیم متر و پهنای آن به حدود چهار متر می‌رسد که هم اکنون نیز سالم و پا بر جاست. مصالح به کار رفته در این ساختمان عمدتا سنگ‌های مرجانی با ملاط گچ است و در پوشش سقف از چوب صندل و بوریا استفاده شده است. ساخت درب و پنجره‌ها از نوعی چوب مرغوب و محکم به نام چوب ساج که محصول کشورهای آفریقایی است،و به دلیل مقاومت بیشتر نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شده است.

این بنا در تاریخ بیست و پنجم اسفند سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت با شماره ثبت دو هزار و ششصد و پنجاه و نه به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس محله دهدشتی بوشهر

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مدرسه گلستان بوشهر
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه