در حال آماده سازی اطلاعات...
مدرسه سعادت
بوشهر ، بوشهر، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مدرسه سعادت یا همان مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار است که در خیابان امام، روبروی میدان معلم بوشهرقرار گرفته است. این مدرسه در سال هزار و دویست و هفتاد و هشت شمسی به سبک جدید آموزشی تاسیس شد که از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران می‌باشد. بافت مدرسه سعادت هم چون بافت مرکزی شهر بوشهر زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

این مدرسه ابتدا به وسیله احمدخان دریابیگی حکمران وقت بوشهر و بنادر خلیج فارس و عمانات در مرکز بوشهر و نزدیک حسینیه که به برحه کازرونی‌ها معروف است تأسیس شد.در ابتدای کار، مرحوم دریابیگی، خانۀ "حاج محمد حسین صفر" را که در مرکز بوشهر و نزدیک حسینیه قرار داشت، به جهت تشکیل مدرسه اجاره می‌کند و آقای محمد باقر بهبهانی را که مدت‌ها منشی تجارتخانۀ ملک التجار بود، با مرحوم میرزا حسین فاضل اهرمی متخلص به معتقد، و میرزا علی، و میرزا آقا دلال شیرازی را به سرپرستی و ارشاد بیست تن از کودکان دشتی و تنگستان، وامی‌دارد و اینان مدرسه‌ای را به شکل مکتب‌خانه در دو اتاق خانۀ ذکر شده بر روی گلیم تشکیل داده و در اولین مرحله، قرائت جزو اول قرآن را به کودکان یاد شده آموزش می‌دهند. این کودکان عموما تهیدست و بی‌سرپرست بودند، به همین دلیل علاوه بر فراگرفتن درس، اطعام و نگهداری نیز می‌شدند.

بعد از آقای محمد باقر بهبهانی، آقایان شیخ محمدحسین سعادت و برادرش شیخ عبدالکریم سعادت از معلمین اولیه بودند. به جهت کمک‌های نقدی مظفرالدین شاه که به درخواست دریابیگی صورت گرفت، این مدرسه به سعادت مظفری مشهور شد.

چند سالیست که سالروز تأسیس مدرسه سعادت به عنوان روز بوشهر جشن گرفته می‌شود.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس خیابان امام، روبروی میدان معلم

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مدرسه سعادت
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه