در حال آماده سازی اطلاعات...
محوطه مقدس پاسارگاد
پاسارگاد ، فارس، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

محوطه مقدس مربوط به دوره هخامنشی است و در شهرستان پاسارگاد، بخش هخامنش، شمال مجموعه پاسارگاد واقع شده است.

این محوطه در فاصله تقریبا هزار و دویست متری شمال غربی مجموعه پاسارگاد و پشت تپه ماهوری‌‌های سنگی مشرف به دشت واقع شده است که دو سکوی سنگی سفید رنگ و یک تپه مستطیل شکل پله‌ای را شامل می‌شود و به محوطه مقدس شهرت دارد. در این محوطه با استفاده از سنگ‌های سفید دو سکوی نزدیک به هم ساخته شده که یکی دارای پله و دیگری فاقد پله می‌باشد. قاعده سکوی جنوب دو متر و چهل سانتیمتر و بلندی آن دو متر و پانزده سانتیمتر است. این سکو دارای هشت پله با خیز بیست و هفت سانتی متر یعنی برابر با ارتفاع پله‌های دیگر بناهای پاسارگاد می‌باشد.

قاعده سکوی شمالی، دو متر و هشتاد سانتیمتر و ارتفاع آن دو متر و ده سانتی متر می‌باشد. مطالعه و بررسی سکوها نشان می‌دهد که آنها در دوره کوروش و به عنوان آتشدان جهت اجرای مراسم آیینی بنا شده‌اند. درون آتشدان‌ها جهت سبک کردن وزن، خالی شده و روی شالوده‌ای به عمق حدود یک متر قرار داده شده که اطراف آنها را نواری از سنگ سیاه فرا گرفته است. در فاصله صد و بیست متری غرب، آتشدان‌ها روی صخره‌های طبیعی موجود در محوطه ساختاری خشتی و سنگی ایجاد شده که امروزه به صورت یک تپه درآمده‌است.

طول تپه حدود هفتاد و پنج متر، عرض آن حدود پنجاه متر و ارتفاعی نزدیک به پنج متر و نیم دارد. این ساختار دارای پنج طبقه بوده که طبقه‌های یکم تا چهارم از سنگ لاشه و طبقه پنجم از خشت ساخته شده‌است. در نمای شمالی ساختار، یک پله جهت دسترسی به طبقات بالاتر با استفاده از سنگ لاشه ایجاد شده که دو متر و بیست سانتی متر ارتفاع و یک متر و نیم عرض دارد. با توجه به بررسی‌ها و مطالعات انجام شده می‌توان نتیجه گرفت که این ساختار در ارتباط با آتشدان‌های سنگی و جهت اجرای مراسم قربانی یا تشریفات مذهبی ساخته شده‌است.

 

این محوطه که در فاصله سه کیلومتری آرامگاه کوروش و در غرب مجموعه پاسارگاد قرار دارد، شامل تپه‌ای تاریخی و دو سکوی مجزای سنگی می‌باشد. برخی از محققین اعتقاد دارند که سکوی سوم کشف نشده‌ای وجود دارد که تثلیث خدایان باستانی اهوارامزدا، مهر و آناهیتا را نمایشگر است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس 138 کیلومتری شهر شیراز به اصفهان-پاسارگاد

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه محوطه مقدس پاسارگاد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه