در حال آماده سازی اطلاعات...
مجموعه باغ وزیر حجت آباد
اشکذر ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

مجموعه وزیر حجت آباد، مستطیل شکل به مساحت 1400متر مربع در سه طبقه ساخته شده است و این مجموعه شامل باغ، عمارت، حمام، آب انبار، ساباط و کاروانسرا است و بانی آن "میرزا محمد مستوفی"- حاکم یزد در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه- بود. این مجموعه در مسیر قنات قدیمی به نام "حجت آباد" قرار داشت. آب آن به حوض دورن محوطه عمارت ختم می‌شد و از آن برای آبیاری باغ استفاده می‌کردند.

مصالح به کار رفته در ساخت بناهای باغ از خشت، گل و آجر بوده است و در قدیم محل اطراق کاروان‌ها بوده است که امروزه، اکثر بناهای موجود آن عمدتاً با آجر مرمت و بازسازی شده‌اند.

حمام این مجموعه دارای دو صحن هشت ضلعی با نور گیرهای سقفی است. عمارت مجموعه، مجاورضلع غربی باغ، حدود صد و سی سال قدمت دارد. بنا در جبهه غربی به دیوارباغ متصل و سه جبهه دیگر آن باز است. نمای اصلی عمارت، ضلع شرقی آن است و ورودی اصلی در میانه این ضلع قرار دارد. بنا دارای هشت ورودی فرعی نیز است و از تزیینات آن میتوان با طرح‌های حصیری و خفته راسته اشاره کرد.

مجموعه حجت آباد وزیر در سال 1378 از سوی سازمان میراث فرهنگی در قالب طرح پردیسان انتخاب و عملیات مرمت و احیای آن نیز در شهریور همان سال آغاز شد.

با توجه به آنکه بخش زیادی از مجموعه شامل بازارچه، آب انبار و کاروانسرا دچار تخریب‌های شدید شده و به مرور بر اثر طوفانهای شن منطقه زیر خاک مدفون شده بودند. براساس طرح احیاء عملکردهای گوناگون و نوینی برای بخشهای مختلف مجموعه در نظر گرفته شده است. طبقه هم کف عمارت اصلی به چاپ‌خانه و طبقه فوقانی به رستوران اختصاص داده شده است. بازارچه قدیمی موجود در محل به مرکز فروش صنایع دستی تبدیل و حمام تاریخی مجموعه وزیر به عملکرد اولیه (حمام سنتی) اختصاص داده شده است.

لازم به ذکر است روستای حجت‌آباد وزیر، از طریق شهرهای میبد و اشکذر، با جاده‌ای مناسب قابل دسترسی می‌باشد.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس سی کیلومتری شمال غربی شهر یزد

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه مجموعه باغ وزیر حجت آباد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه