در حال آماده سازی اطلاعات...
قلعه یورُس
استانبول ، استانبول، ترکیه

امتیاز دهید :   1    

قلعه یورس -Yoros Castle-  در نقطه تلاقی بسفر و دریای سیاه واقع شده است. قسمت اعظم این مکان تاریخی، امروزه تنها به صورت خرابه ای برجای مانده است. قلعه یورس در قسمت شمالی تپه جاشوا در شهر استانبول قرار گرفته است. بیشتر مردم این قلعه را با نام قلعه جنوایی ها می شناسند چراکه این قلعه در طول قرن پانزدهم میلادی، سال های زیادی در اشغال جنوایی ها بوده است. از طرفی این قلعه در سمت شمالی روستای کوچکی به نام آنادولو کاواگی قرار دارد. کل منطقه ای که این قلعه در آن واقع شده، به نام این روستای کوچک شناخته می شود. این ناحیه، باریکترین قسمت بسفر محسوب می شود. نخستین ساکنان این منطقه، یونانی ها و فنیقی ها در دوره بیزانس بوده اند. هدف آنها از استقرار در این مکان، استفاده از آن بعدها به عنوان یک مکان نظامی بود. یونانیان این مکان را هیرون به معنای مکان مقدس می نامیدند. پس از قرن ها، مساجد و معابد و آثار زیادی در این منطقه کشف شد.

سال های طولانی میان عثمانی ها، جنوایی ها و رومی های شرقی بر سر تصاحب قلعه یورس جنگ ها و مبارزاتی جریان داشته است. نیروهای عثمانی، نخستین کسانی بودند که این قلعه را در سال 1305 میلادی فتح کردند. اما پس از مدت زمان کوتاهی، رومیان شرقی توانستند این قلعه را از آن خود کنند. در سال 1391 میلادی زمانیکه بایزید خود را برای فتح قسطنطنیه آماده می کرد، مجدداً بر این قلعه تسلط یافت. وی از این قلعه به عنوان مقر فرماندهی ساخت آنادولوهیسان استفاده کرد که اولین و مهمترین قلعه های ساخته شده برای رسیدن به اهدافش محسوب می شدند. در سال 1399 میلادی، رومیان شرقی بازهم تلاش کردند تا اختیار قلعه را دست بگیرند اما این تلاش با شکست مواجه شد. در نتیجه این حمله، کل روستای واقع در اطراف قلعه در آتش سوخت و بطورکلی تخریب شد.

عثمانی ها از سال 1301 تا 1414 میلادی بر این قلعه تسلط داشتند. اما در سال 1414 میلادی، جنوایی ها اختیار قلعه را در دست گرفته و به مدت چهل سال قلعه یورس را از آن خود کردند. در طول دوران تسلط جنوایی ها بر این قلعه، به آن نام قلعه جنوایی ها داده شد. زمانیکه سلطان محمد فاتح در سال 1453 موفق به فتح قسطنطنیه گردید، این قلعه را نیز از چنگ جنوایی ها خارج ساخت. او دیوارهای قلعه را استحکام بخشیده و اقدام به ساخت قرنطینه، دفاتر اداری، اقامتگاه برای سربازان و نقاط کنترل در منطقه نمود. در دوران حکمرانی بایزید دوم، مسجدی به دستور وی در پایین محدوده قلعه ساخته شد. در فاصله سال های 1754 تا 1757 میلادی، اسامه سوم قلعه را بیش از پیش تقویت نمود. سلطان عبدالمجید اول در سال 1783 میلادی، برج های دیده بانی ای را در اطراف قلعه بنا کرد. پس از شکل گیری حکومت جمهوری ترکیه، از این قلعه برای منظور خاصی استفاده نشد چراکه بنای آن بیش از گذشته تخریب شده و نیازمند مرمت و بازسازی بود. امروزه این مکان در جایگاه و ظاهر اصلی خود قرار ندارد.

به دلیل اهمیت تاریخی قلعه یورس، توجه بازدیدکنندگان زیادی به سوی آن جلب می شود. امروزه اثری از مساجد، باروها و بناهایی که در گذشته در این مکان ساخته شده به چشم نمی خورد اما دیوارهای قلعه کماکان پابرجا بوده و هیچ نهاد نظارتی به این مکان تاریخی توجهی ندارد. بنابراین، هرکس می تواند وارد قلعه شده، از دیوارهای آن بالا رفته و به درون آن بپرد. هیچکس مانع بازدیدکنندگان نمی شود. روستایی که به این قلعه چسبیده نیز از جمله روستاهای طبقه پایین بوده و مردم آن برای گذران زندگی به شدت به ماهیگری وابسته اند. آنها از راه ماهیگری و خرید و فروش ماهی امرار معاش می کنند. گردشگران می توانند برای رفتن به محل این قلعه برنامه ریزی کرده تا این مکان تاریخی و نشانه های برجای مانده از تمدن کهن را از نزدیک ببینند. بسیاری از مردم عقیده دارند که روستای متصل به قلعه یورس نیز برای اهداف تجاری و نظامی مورد استفاده تجار و نظامیان قرار داشته است. هنوز هم نشانه های تاریخی چندی در این مکان به چشم می خورد و گردشگران بی تردید از دیدن این مکان لذت خواهند برد. از دیگر جنبه های جلب توجه گردشگران به این مکان، تلاقی بسفر و دریای سیاه در کنار قلعه می باشد. این قلعه مأمنی برای فرار از دست مهاجمان متعددی بوده که به این منطقه حمله می کرده اند.

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه قلعه یورُس
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه