در حال آماده سازی اطلاعات...
قلعه مهرجرد
میبد ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

قلعه مهرجرد قلعه بزرگیست با 5 برج دیده بانی در اطراف 3 برج در قسمت جنوبی و 2 برج در قسمت شمالی ،این قلعه از نمونه قلعه هایی است که در تمامی آبادیهای منطقه میبد وجود داشته و تنها باقیمانده این قلعه‌ها در منطقه می‌باشد.

این قلعه دارای 210 اتاق کوچک و بزرگ ودر داخل اتاق‌ها سه تا ده خمرهء گلی که گاه اندازه‌ی آنها به 2.5 متر و قطر آنها به دو متر می‌رسد وجود دارد که مزین به اسماء معصومین است،جالب اینجاست که خمره‌ها را ر داخل اتاق‌ها ساخته اند.

قلعه مهرجرد در دوره افشاریه ساخته شده دارای سه طبقه وخندقی بزرگ گرداگرد آن و چاه آبی در داخل آن است ؛ این بنا قبلاٌ محل زنگی اهالی مهرجرد بوده است ولی بعداٌ به خاطر امن شدن شهر و ازدیاد جمعیت تغییر کاربری داده وبه محل نگهداری اموال واغذیهء مردم تبدیل شده است.

هر اتاق توسط راهروهایی باریک و سر پوشیده به هم متصل می‌شود.اتاقها توسط خشت وگل ساخته شده است و دارای سقف‌های ضربی شکل است که به صورت عایق حرارتی در برابر سرمای شدید و گرمای سوزناک کویر عمل میکند.

هر اتاق این قلعه برای یکی از خانواده‌های مهر جردی و دارا ی سند مالکیت بوده است. که هنوز هم برخی از اهالی این سند‌ها را دارند.

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس خیابان آیت الله حائری میبد

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه قلعه مهرجرد
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه