در حال آماده سازی اطلاعات...
قلعه ماد ( عماد )
کلات ، خراسان رضوی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

در دره کارده ، دژی دست نیافتنی در ارتفاع ۲۳۷۶ متری از سطح دریا به نام قلعه ماد پابرجا است. در متون تاریخی دوره تیموری از قلعه ماد یاد شده و تا دوره شاه عباس صفوی مورد استفاده بوده است. قلعه ماد شمال شرق روستای آل بر روی کوهی بلند و مسطح بنا شده. در این قلعه از تاسیسات نگهداری آب و مسکن سربازان نشانه هایی برجاست. در اطراف آن نیز سفالهای دوره تیموری و صفوی یافت می‌شود.

این قلعه از سه جهت شرق، غرب و جنوب پرتگاه است و فقط از جبهه شمالی به راحتی می‌توان صعود کرد. برای رسیدن به این قلعه از مشهد، پس از طی ۱۵ کیلومتر در جاده کلات به دو راهی روستای کارده رسیده و پس از طی ۲۳ کیلومتر به این روستا میرسید. ۲ کیلومتر مانده به این روستا در سمت چپ جاده سدی به همین نام وجود دارد. پس از گذر ار روستای کارده، مسیر جاده سمت راست به طرف روستای آل را طی نموده و پساز طی مسافت طی ۱۰ کیلومتر به این روستا می‌رسید، ۶ کیلومتر اول آسفالت است. حدود ۳۰۰ متر مانده به روستا در سمت چپ جاده آبشاری فصلی وجود دارد که در ۲ ماه اول بهار دارای آب است. این محل، محل مناسبی برای صرف صبحانه می‌باشد و چشم انداز زیبایی به باغهای روستای آل دارد.

 

دره آل، دره‌ای نسبتأ عریض و دارای آبشاری زیبا با جریان دائمی آب می‌باشد که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد این دره به زواندرخ در روستایی به همین نام منتهی می‌شود و سد کارده درقسمتی از این دره حد فاصل روستای اندرخ و کارده، دره را قطع می‌کند هر دو قسمت دره دارای جاذبه‌های خاص طبیعی و مورد توجه علاقه‌مندان به طبیعت و کوهنوردان است.[۳] دره دارای ۵ عدد آبشار می‌باشد که فقط در زمان بارندگی‌های شدید آب دارند.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس کلات- حد فاصل روستای اندرخ و کارده

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه قلعه ماد ( عماد )
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه