در حال آماده سازی اطلاعات...
قلعه تیزک
ابرکوه ، یزد، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

روستای تیزک از توابع دهستان تیرجرد شهرستان ابرکو می‌باشد که با گذشت سالیان داراز آنچه این قلعه را متفاوت کرده است سکونت افراد روستای تیزک در این قلعه است و تماما از خشت و گل می باشد و قدمت دویست ساله دارد. موقعیت طبیعی روستا دشتی با آب و هوای گرم و خشک می‌باشد که در دوازده کیلومتری شمال باختری شهر ابرکوه واقع شده است.

این قلعه توسط میرزا علی محمد خان، پدر حاجی خان، بزرگ مالک منطقه ساخته شده است. قلعه روستای تیزک پلانی مستطیلی شکل داشته که چهار برج دیده بانیِ استوانه ایی شکل در چهار گوشه اش بنا شده است.

دروازه ورودی قلعه که در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته، در دو طبقه ساخته شده و بر تمام قلعه اشراف دارد. دروازه، هم محل کنترل ورود و خروج اهالی قلعه بوده و هم شاه نشین و محل اقامت صاحب و ارباب قلعه.

درون قلعه پر از خانه و مساکنی که منزل و ماوای مردم است،که مردم در آن زندگی می‌کنند. کوچه پس کوچه‌های قلعه هنوز میزبان قدم‌های محکم و استوار ساکنانش می‌باشد که هر روز راهی باغ و کشتزار هایشان می‌شوند و هنوز هیاهوی بچه هادر گوش قلعه پیر طنین انداز می‌شود. درون قلعه تمام امکانات زندگی فراهم است و ساکنین قلعه از آب و برق و گاز و تلفن برخوردارند .


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس توابع دهستان تیرجرد

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه قلعه تیزک
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه