در حال آماده سازی اطلاعات...
غار قلاتاسیان ( قلعه تاسیان )
سر دشت ، آذربایجان غربی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

سردشت از شهرهای کردنشین آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سردشت است،در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است.

سردشت در دامنه کوه گرده سور گسترده شده‌است، کوهستانهای قندیل در شمال غربی سردشت قرار دارند. سردشت از شمال با پیرانشهر، از شرق با مهاباد و بوکان و از جنوب شرق با بانه در استان کردستان همسایه‌است.

غار قلعه تاسیان در ۲۰۰ متری شمال غرب روستای "قلعه تاسیان" از توابع بخش "گورک نعلین" شهرستان سردشت و در چند کیلومتری میرآباد قرار دارد.

ورودی غار ۲۰ مترپایین‌تراز اراضی مسطح است یک باریکه راه به طول 15متر و به عرض ۳۰ الی ۵۰ سانتیمتر تنها راه ورود به غار است که بین صخره‌های دیواره ای ساحل و رود زاب ایجاد شده است.

مدارک سفالی در این غار وجود دارد که نشان دهنده زندگی انسان در این غار در دوره پارت و ساسانی است

این غاربا زیبایی خود هر ساله عده‌ی زیادی از کوهنوردان و علاقمندان را به سوی خود جذب می‌کند و از غارهای دیدنی این استان است.

 

همچنین پلی به همین نام (قلاتاسیان) در سردشت وجود دارد. این پل در مسیر جاده پیرانشهر سردشت و در مسیر فرعی روستای ‘ببی آوا’ به ‘سپیدار’ قرار گرفته است. این پل بر سر راه قدیمی سیرآباد به مهاباد در قسمت شمالی رودخانه زاب کوچک ساخته شده است.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس ۲۰۰ متری شمال غرب روستای "قلعه تاسیان" از توابع بخش "گورک نعلین" شهرستان سردشت

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه غار قلاتاسیان ( قلعه تاسیان )
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه