در حال آماده سازی اطلاعات...
عمارت گلشن
بوشهر ، بوشهر، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

این عمارت، ساختمانی تاریخی در بخش مرکزی شهرستان بوشهر است و یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب کشور به شمار می‌آید.

عمارت گلشن در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی قرار گرفته اشت که حدود ده متر از دریا فاصله دارد. این عمارت تاریخی در یکی از محله‌های قدیمی شهر بوشهر به نام محله بهبهانی واقع شده که اطراف آن ساختمان‌های بافت قدیم شهر وجود دارد. واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می‌شود.

این بنا حدود صد و هفتاد سال قدمت دارد و مربوط به شخصی تاجر به نام آقای گلشن می‌باشد که کاربری مسکونی – تجاری داشته، سپس توسط آقای مهربان خریداری شده‌است.این بنا مربوط به دروه قاجار است و نوع معماری بیت میلانی است که در نوع خود منحصربه فرد است. این ساختمان از سه طبقه را شامل می‌شود. طبقه اول شامل آب انبار ( برکه )، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده است. عمارت گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد.

در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان می‌باشد. این عمارت دارای حیاط مرکزی می‌باشد و تمامی اتاق‌ها اطراف آن قرار گرفته اند که همگی با درهای دو لنگه با هم ارتباط دارند. درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. معماری این بنا درون گرا است.

سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد آن می‌باشد. بیشتر اتاق‌ها پنج دری بوده و بین آن‌ها راهرو وجود دارد. این بنا مساحتی حدود هزار و دویست و سی متر دارد که پهنای آن هشتصد و هشتاد و نه مترمربع و اعیان هزار و چهل و یک متر مربع در حال حاضر می‌باشد که با کاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می‌باشد و از سال هزار و سیصد و شصت و پنج تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد بازسازی قرار گرفته است. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و بازسازی شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده‌است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه عمارت گلشن
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه