در حال آماده سازی اطلاعات...
سد خاکی برکوه
سربیشه ، خراسان جنوبی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

سد خاکی برکوه در13 کیلومتر شهر سربیشه واقع شده است,سد برکوه به عنوان یکی ازحوزه‌های آبریز درشهرستان سربیشه در تغذیه قناتهای پائین دست ، آبیاری اراضی کشاورزی روستاهای اطراف و مهار و کنترل سیلابها نقش مهمی دارد.

این سد که در حقیقت یک آبگیر بتونی می‌باشد به دلیل استقرار در پائین دست اراضی کشاورزی روستای برکوه به عنوان سد برکوه در میان مردم منطقه معروف شده است. سد برکوه از لحاظ جغرافیایی در شمال روستای برکوه و در فاصله کمی از آن قرار گرفته است.

پروژه احداث سد برکوه در سال 1356 تحت عنوان بند تغذیه ای مزارع روستاهای برکوه و شورستان احداث شده است. و به عبارتی دیگر جنبه آبخیزداری برای قنات پائین دست و حتی مزارع بالادست از طریق برداشت آب توسط پمپ استفاده می‌شود.

قدمت این سد بیش از 50 سال است و در سال 1384 به عنوان منطقه گردشگری برکوه تصویب شده است

سد برکوه در سالهای 1387 و 1388 توسط مردم منطقه بازسای و مرمت گردیده است.این سد در مسیر سیلابهای فصلی در شمال روستای برکونه و در کنار چشمه‌های منطقه احداث شده است.

ارتفاع سد 8 متر است و اکنون قابلیت ذخیره 150 هزار لیتر آب را دارد.

 

سرچشمه آب هایی که به این سد میریزند رشته قنات حیدران می‌باشد و سیلاب‌های فصلی در زمستان باعث پر شدن سد میشوند . از آب سد که آبی نسبتا شور است .در سال 1380 جهاد اقدام به ریختن بچه ماهی کپور در این آبها کرده است و از بهره برداری ماهی‌های باقی مانده شروع به تکثیر کرده ودر حال حاضر میتوان به وسیله قلاب براحتی به صید ماهی پرداخت.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس خراسان جنوبی-سربیشه-روستای بر کوه

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه سد خاکی برکوه
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه