در حال آماده سازی اطلاعات...
روستای گته ده
طالقان ، البرز، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

گته ده از روستاهای پرآب و آباد طالقان میباشد.خانه‌های این روستا عمدتا با ملات گل وسنگ احداث شده است و از بیرون به صورت خشکه چینی جلوه می‌نماید و اکثر خانه‌های اصیل این روستا مخروبه شده و به جای آنها خانه‌های جدید احداث شده است .

در مرکز روستا دو خانه مخروبه وجود دارد که به نظر می‌رسد از خانه‌های اعیانی دوره قاجار بوده است . در میان خانه‌های ویرانه و در محل هایی از کوچه‌های روستا که بنا به ضرورت اهالی حفاری صورت گرفته سفالهای نخودی و قرمز و نقش استامپی و زیرلعاب از دوران تاریخی و مختلف اسلامی یافت شده اسکه همگی آنها حکایت از استقرار دایم جمعیت در این روستا می‌نماید .

قبرستان تاریخی در فاصله 200 متری غرب روستای گته ده وجود دارد که انبوه سنگ قبرهای موجود درآن حکایت از گستردگی و تعداد امواتی می‌کند که در قرون متمادی در آن دفن شده اند.

برخی از قبرها متعلق به دوران اسلامی و برخی نیز دوره قبل از اسلام بوده و آثاری از سفالهای دوران تاریخی در آن یافت شده است . در قبرستان یاد شده ،حداقل پنج سنگ قبر متعلق به دوره صفویه وجود دارد که دارای تاریخ‌های متفاوت هستند. برای مثال یکی از آنها متعلق به 1075 هجری قمری است .

به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت این مکان که در معرض سیل بوده ،چندین بار برای قبرستان در قرون مختلف استفاده شده است.با توجه به نمونه سفالهای یافت شده ، می‌توان قدمت قبرستان را دوران تاریخی و اسلامی تعیین کرد .

گته ده . [ گ َ ت ِ دِ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان بالا بخش طالقان شهرستان تهران ، در 29هزارگزی خاور شهرک ، سر راه عمومی ومالرو طالقان به شاه پل . کوهستانی ، سردسیری و سکنه ٔ آن 766 تن است . آب آن از رودخانه ٔ گرآب و دره ٔ کهارکوه .

محصولات روستا غلات ، سیب زمینی ، بنشن و قلمستان است.

شغل اهالی زراعت و گله داری است و عده ای برای تأمین معاش به تهران و مازندران میروند.

 

صنایع دستی زنان روستا مختصر کرباس ، گلیم ، جاجیم و شال بافی است .


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس 20کیلومتری طالقان - روستای گته ده

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه روستای گته ده
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه