در حال آماده سازی اطلاعات...
روستای لایزنگان
داراب ، فارس، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

این روستا از شمال به شهرستان نی ریز و از جنوب به روستای نوایگان وقلعه بیابان-از شرق به کوهستان بخش رستاق واز شمال غرببه روستای شکرویه و مروارید متصل می‌شود.

روستای لایزنگان از نقاط سردسیر شهرستان محسوب می‌شود. این روستای بزرگترین تولید کننده گل محمدی در جهان است و حدود ۵۰۰۰ هکتار گلستان دیم محمدی و حدود ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی دارد.

گل‌های محمدی در مکانی به نام سرحد وجود دارند. در این مکان شبها بسیار سرد و روزها هوایی خنک و نسبتاً گرم دارد. بزرگترین واحد تولید گلاب و عرقیات جنوب کشور (صنایع تقطیر ساغر) در این مکان قرار دارد.

از این روستا گل‌های محمدی را به سراسر ایران به خصوص قمصر کاشان می‌برند و از آنجا گلابش را به مشهد مقدش و مکه مکرمه برده تا با گلاب خانهٔ خدا و حرم امام رضا(ع)را بشویند.

دراین روستای منحصر به فرد لایزنگان غارها و چشمه‌ها و مکانهای دیدنی زیادی وجود دارد ,با توجه به تعدد چشمه‌ها می‌توان نام "لای زنگان" را بر گرفته از "لای زینه کان" یعنی محل چشمه ساران گرفت. اصطلاح زینه و زینج جار از زبانهای قدیم ایرانی در آذربایجان باقی مانده است و به معنی محل تراوش آب و آب زار بکار میرود.

همچنین یزنگان ترکیبی است از سه واژه"لای"(Lay) به معنی دره و "زینه" (Zena) که در زبان اوستایی زئننه(Zaenanah) به معنی هشیار و بیدار دل و "گان" پسوند مکان است و در کل به معنی دره‌ای که مردمی هوشیار در آنجا ساکنند.

با توجه به اظهارات اهالی روستا و وجود حمام قدیمی و قلعه قدیمی روستا به نام قلعه معصوم خان می‌توان گفت که قدمت روستای لایزنگان در مکان فعلی بیش از ۲۰۰ سال می‌باشد. البته وجود تعدادی خرابه و ساختمانهای متروکه در اطراف روستا نشان از جابجایی چند باره روستا می‌دهد که می‌توان گفت قدمت روستای لایزنگان بیش از ۵۰۰ سال بوده و چندین بار تغییر مکان داده است.

 

بادام، گردو، آلوزرد، انار، مویز، انجیر، هلو، پرتقال، نارنگی، توت، گوجه درختی، گل محمدی، شلیل محصولات این روستا هستند.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس داراب - توابع بخش رستاق -روستای لایزنگان

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه روستای لایزنگان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه