در حال آماده سازی اطلاعات...
روستای طرز
راور ، کرمان، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

روستای طرز یک روستای باستانی و قدیمی است که قدمت روستای طرز در حدود 6 قرن گزارش شده است. روستای طرز راور بازمانده از دوره ساسانیان است.ارتفاعات روستای طرز با نمایش رنگ‌های سبز و خاکی کوهستان و آبی آسمان، چشم‌انداز زیبا و بسیار جالبی دارد.

اقتصاد روستای طرز بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری محدود و مرغداری استوار شده است. گروهی از مردم روستا، در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

گندم، جو و یونجه از محصولات عمده زراعی روستاست. از محصولات باغی روستا می‌توان به پسته، انار، بادام، زردآلو و خرما اشاره کرد. شیر، پنیر، کره حیوانی، دوغ، تلف (کشک سیاه یا قره‌قروت) و کشک از انواع فرآورده‌های لبنی این روستاست.

روستای طرز در محدوده دشتی – میانکوهی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. اغلب خانه‌های روستای طرز، سقف‌های گنبدی با در و پنجره‌های کوچک دارند. مصالح عمده به کار رفته در بنای بیشتر خانه‌ها خشت، گل، چوب و آجر است.

چشم‌اندازها و جاذبه‌های طبیعی کوه و حواشی رودخانه، به همراه سرسبزی باغات، محیطی آرام و امن، به روستا بخشیده است. روستای طرز، یکی از نمونه‌های نادر باغ روستاهای ایران به شمار می‌رود.

گوشه و کنار روستا، از درختان سرو بلند قامت و باغات انبوه گردو، پسته و دیگر میوه‌ها پوشیده شده است. باغ‌های روستا جلوه رنگارنگ و زیبایی به روستای طرز بخشیده‌اند.

مجموعه وکیلی، فضایی مملو از درختان میوه همراه با برج تاریخی بسیار زیباست. بناهای خشت و گلی این باغ سقف‌های گنبدی شکلی دارند و درخت سرو کهنسال آن بسیار پهن با شاخ و برگ فراوان است که به اطراف آن کشیده شده‌اند.

در روستای طرز راور مجموعه‌ای از سروهای سر به فلک کشیده وجود دارد که، دارای عمری چند هزار ساله‌اند. در این روستا باغ کوچکی معروف به تالار است که در آن 14 سرو بزرگ، در دو ردیف در کنار جوی آبی روبروی هم قرار گرفته‌اند.

سن هر کدام از درختان این مجموعه به حدود1500 سال می‌رسد. در کنار این مجموعه سرو تنومند و بزرگی قرارگرفته که حدود 3000 سال سن دارد و ارتفاع آن به 37 متر می‌رسد. به نقل از بزرگان روستا حدود 180 سال پیش لطفعلی خان رشیدی حاکم و مأمور مالیات، سرِ آن را بریده و بساط خوابش را بالای آن گسترانیده، و به منظور استراحت و خواب به وسیله‌ی یک طناب به راحتی بالای آن سرو می‌رفته است.

سروهای طرز دارای ابهت و شکوه خاصی هستند. و این زیبایی و جاذبه باعث شده که بارهاسیاحان خارجی برای دیدن سرو‌ها، به طرز آمده و آن‌ها را نمونـه‌ی بارز سلیقه‌ی ایرانیـان عنوان کنند.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس 35 کیلومتری شمال غرب شهر راور

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه روستای طرز
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه