در حال آماده سازی اطلاعات...
روستای بلیران
آمل ، مازندران، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود می‌کشاند.

روستای جنگلی بلیران بر روی تراس آبرفتی رودخانه گرمارود واقع شده است، بافت اولیه روستا با طراحی منطبق بر معماری بومی منطقه یعنی معماری مناطق پایکوبی طراحی شده که به لحاظ نوع بنا و شکل ظاهری و نوع معماری و ترکیب عناصر داخل آنهابه عنوان بنا‌ها و بافت‌های با ارزش روستا یی محسوب می‌گردد .

جاده دسترسی به این منطقه زیبا از روستای کمدره واقع در کیلو متر 15 جاده قدیم آمل به بابل می‌باشد .

رودخانه گرمارود ازجاذبه‌های این روستاست و دارای طولی حدود 50 کیلو متر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز بنام هلی یار سرچشمه می‌گیرد. حول و حوش این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام‌های گرو و لاله زار و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و درد‌های مفصلی می‌باشد.

مشاور منتخب بهره وری آب‌های گرم معدنی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی مازندران, از طرح خواهر خواندگی چشمه بلیران و یک چشمه در ایتالیا عنوان کرده است.

از جاذبه‌های گردشگری دیگر روستای بلیران می‌توان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود که در جدید‌ترین یافته‌های باستان شناسی توسط پژوهشگران ایرانیمشاهده کامل متن و فرانسوی نشان داده شده است. در منطقه بلیران در حدود سی هزار سال پیش انسان‌های پیش از تاریخ با شیوه جمع آوری غذا از محیط آشنا بودند و از ابزار‌های ساده سنگی استفاده می‌کردند. وابسته بودن اقتصاد این روستا به دامداری سنتی و شیوه زندگی و کوچ دام از ییلاق چلاو به قشلاق بلیران, وجود مراتع و تپه ماهورهای زیبا نیز گردشگران را به این منطقه می‌کشاند. از جمله مناطق توریستی و گردشگری روستا می‌توان به قلعه هلیا, تپه قلعه تسکا سرا و قلعه اردشیرون, قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی اشاره نمود.

از نکات قابل توجه در روستای بلیران می‌توان به جوان بودن جمعیت روستا و مثبت بودن نرخ مهاجرت فصلی, وجود روحیه بالای گردشگری, نبود اختلافات اجتماعی در میان اهالی روستا اشاره نمود که از نقاط قوت در جذب گردشگری در منطقه بومی می‌باشد.

 

بلیران در سال 1387 به عنوان منطقه شماره 2 نمونه گردشگری معرفی شده است.


مشخصات
نوع جاذبه طبیعی
آدرس در بخش دشت سر شهرستان آمل

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه روستای بلیران
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه