در حال آماده سازی اطلاعات...
روستای برغان
ساوجبلاغ ، البرز، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

برغان نام روستایی است که در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ و در کوه‌های البرز و در میان کرج و هشتگرد واقع شده‌است.بافت این روستا قدیمی و دارای باغ‌های بسیاری است که در تمام فصول سال به ویژه بهار و تابستان می‌تواند پذیرای گردشگران باشد .

ارتفاع این روستا از سطح دریا 1650 متر است و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

رودخانه‌های شاهرود و سنج که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند ، از کنار این روستا عبور می‌کنند. روستای برغان در محدوده جغرافیایی ساوجبلاغ و کرج امروزی واقع شده و قدمتی طولانی‌تر از کرج دارد.

بازار و خانه‌های قدیمی آن از آثار دوره قاجاری است. عمر برخی از درختان کهنسال روستا به بیش از 1000 سال می‌رسد و نشانگر سابقه کهن این روستاست. روستای برغان دارای600 نفر جمعیت می‌باشد. مشاغل اکثر مردم روستای برغان زراعت، باغداری و دامداری است. برخی نیز به فعالیت در صنایع دستی و امور خدمات اشتغال دارند.

محصولات عمده زراعی روستای برغان شامل غلات، صیفی جات، محصولات باغی مانند گردو، توت، آلبالو، گوجه درختی و گیلاس است. محصولات دامی آن شامل فرآورده‌های لبنی و عسل است. گوجه برغان شهرت منطقه ای دارد. روستای برغان در دامنه‌های جنوبی کوهستان البرز استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه‌های روستاییان از شرایط طبیعی، نوع فعالیت و معیشت خانوار روستایی تاثیر پذیرفته و شکل گرفته است. مصالح عمده به کار رفته در ساخت خانه‌ها سنگ، چوب، خشت و گل است. خانه‌های ویلایی نوساز با تاثیرپذیری از الگوی معماری شهری گسترش می‌یابند.

 

در ساخت خانه‌های جدید از مصالح تیرآهن، سیمان، بتن، آجر و گچ استفاده می‌شود. جاذبه‌های گردشگری روستای پایکوهی برغان، چشم اندازها و مناظر دلپذیری دارد. گستره باغات، مزارع سرسبز، حواشی رودخانه‌های شاهرود و سنج و چشم انداز کوه‌های پیرامون، جلوه‌های متنوعی از زیبایی‌های کم نظیری را به ویژه در بهار و تابستان به نمایش میگذارند. سیمای عمومی روستای برغان از سرسبزی، طراوت و خرمی سرشار است و گردشگران را به وجد می‌آورد به همین دلیل به عنوان روستای توریستی و نمونه هدف گردشگری شناخته شده است. حسینیه اعظم در بالا محله برغان اثر تاریخی ارزشمندی است که قدمت آن بر اساس نوشته کتیبه سنگی سر در به بیش از 5 قرن می‌رسد.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس جاده کرج و هشتگرد - بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ - روستای برغان

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه روستای برغان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه