در حال آماده سازی اطلاعات...
دژ بسطام
چایپاره ، آذربایجان غربی، ایران

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

دژ بسطام در جوار روستای بسطام در قره ضیائدین خوی واقع شده است و توسط روسای دوم (645-685 پیش از میلاد) ساخته شده و یکی از مهم‌ترین شهرشهای اورارتویی زمانی خود بوده است.

این قلعه با سلطه قوم ماد بر این منطقه بصورت متروک مانده است و فقط در دوران قرون وسطی (همزمان با دوره مغول) توسط گروهی از مسیحیان مورد سکونت قرار گرفته که از آنها نقش صلیبهایی بر روی صخره‌های باقی مانده است. آثار دوره اورارتویی شامل ساختمان شرقی: محله مسکونی، قلعه، آثار پشت دژ و کانال آبرسانی است.

کاوشهای باستانی نشان می‌دهد که این قلعه طی 50 سال و در سه مرحله ساخته شده و دارای معبد، بازار ، و مقر حکومتی، برج، بارو، دروازه و راههای مخفی خروج مخصوص به خود بوده است.

قلعه دارای دیوارهای مستحکم سنگی است که بر روی صخره‌ای بلند مشرف به شدت و دره‌ای بزرگ قرار دارد سه اشکوب (طبق) با کارکردهای مختلف است:

اشکوب تحتانی مشتمل بر دروازه، مهمانسرا، اصطبل و قرارگاه سربازان

اشکوب میانی که معبدی است با اطاقهای متعدد

اشکوب فوقانی که اوج هنر معماری اورارتویی است و دارای سکونت گاه، مقر فرماندهی و راههای خروجی به بیرون از قلعه است.

این قلعه دارای 3 بخش عمده شامل ساختمان شرقی، محوطه مسکونی (که افسران و کارمندان عالی‌رتبه با خانواده‌هایشان در آنجا زندگی می‌کردند) و خود قلعه می‌باشد. ساختمان شرقی دارای یک دیوار سراسریمشاهده کامل متن پشت بندان است و محوطه حدود دو هکتار را در بر می‌گیرد.

بر اساس آثار اورارتویی دژ بسطام شامل یک پائین قلعه، یک میان قلعه که معبد خدایان اورارتو و یکی از انبارهای بزرگ آذوقه در آنجا قرار داشته است و یک بالا قلعه است.

 

بالا قلعه در بلندترین نقطه دژ قرار دارد و احتمالا کاخ حاکم در آنجا بوده است.


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی
آدرس در جوار روستای بسطام در قره ضیائدین خوی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه دژ بسطام
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه