در حال آماده سازی اطلاعات...
دروازه تاریخی هادریان
آنتالیا ، آنتالیا، ترکیه

امتیاز دهید :   اولین نفر باشید    

دروازه هادریان از جمله آثاری متعلق به دوران امپراطوری رومیان می باشد که هنوز هم به خوبی پابرجاست. وجود این دروازه در ورودی شهر آنتالیا، جلوه زیبایی در بدو ورود در برابر دیدگان گردشگران قرار می دهد.

در حقیقت سه دروازه در این نقطه دیده می شود که در کنار هم یک طاق نصرت باشکوه تشکیل می دهند. این دروازه به نام هادریانوس یکی از امپراطوران رومی، نامگذاری شده است. این امپراطور رومی در سال 130 بعد از میلاد از شهر آنتالیا بازدید کرده است. این مکان زیبا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر آنتالیا محسوب می شود.

تمام قسمت های دروازه هادریان بجز ستون های آن از جنس سنگ مرمر ساخته شده است. از نکات قابل توجه در سازه این دروازه، وجود مجسمه های متعدد در آن می باشد. سقف و قوس های این دروازه زیبا بسیار قابل توجه می باشند. در هر دو سوی دروازه، قوس هایی با استفاده از ستون های مرمری طراحی شده است. خانواده امپراطور هادریانوس، مجسمه وی را نیز بر فراز این دروازه قرار دادند.

همچنین در هر دو سوی این دروازه تاریخی در همان زمان، برج هایی نیز ساخته شده است. برج جولیا سانکتا که در سمت چپ دروازه قرار دارد، توسط سنگ های ساده ای ساخته شده که به دوران هادریان تعلق دارند. برج شمالی نیز از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. بر روی برج جنوبی پلاک حک شده ای مربوط به دوران رومیان دیده می شود که بوضوح ارتباط تاریخی این دروازه با دوران رومی ها را نشان می دهد. همچنین پلاک دیگری نیز توسط سلطان علاالدین کیقباد اول در این محل نصب شده که کتیبه ای بر روی آن به چشم می خورد. این کتبیه به زبان عربی نوشته شده است. قسمت بالایی دروازه هادریان یادگاری از دوران سلجوقی می باشد. این دروازه از جذابیت زیادی برای گردشگران برخوردار است که هنوز هم شکوه گذشته خود را حفظ کرده است.

مردم زیادی از این بنا دیدن می کنند، بویژه که در سمت شرقی دروازه پارک بسیار بزرگی قرار دارد. ساکنان شهر آنتالیا اغلب اوقات فراغت خود را در این پارک سپری می کنند. دروازه هادریان از جمله دیدنی های آنتالیاست که گردشگران نباید دیدن آن را از دست بدهند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های این دروازه آن است که هنوز هم بعد از گذشت قرن های متمادی، مورد استفاده قرار دارد. این دروازه مدخل ورود به بخش قدیمی شهر آنتالیا یا کالیچی می باشد. در اطراف دروازه از بازدیدکنندگان به طور مرتب با چای ترکی که بسیار مورد علاقه و توجه مردم قرار دارد، پذیرایی می شود.

در زیر قوس مرکزی دروازه هادریان پیاده رویی وجود دارد. در این قسمت شیارهای عمیقی به چشم می خورد که حاصل عبور چرخ دستی ها و گارهایی است که در طول قرن ها از زیر دروازه عبور کرده اند.

 

 


مشخصات
نوع جاذبه تاریخی

موقعیت روی نقشه

نظر سنجی

تورهای مرتبط با جاذبه دروازه تاریخی هادریان
در حال بارگزاری تورهای این جاذبه